KARŞIYAKA İZMİRKarşıyaka Hakkında, Karşıyaka İlçesi Hakkında BilgiKarşıyaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Karşıyaka Hakkında Herşey, Karşıyaka Hakkında Kısa Bilgi, Karşıyaka Hakkında Şiirler, Karşıyaka Hakkında Kısa Bilgi, Karşıyaka Hakkında İngilizce Bilgi, Karşıyaka Hakkında Ansiklopedik Bilgi, Karşıyaka Tarihi Yerler, Karşıyaka Hakkında Yazılar, Karşıyaka Hakkında Genel Bilgiler, Karşıyaka Gezilecek Yerler, Karşıyaka Hakkında Bilinmeyen, Karşıyaka İlçesi Hakkında, Güzel Karşıyaka’ mız hakkında Genel Bilgiler bilgiler vereceğiz. İyi Günler Dileriz.

  KARŞIYAKA İLÇESİ

İzmir'in İlçesi Karşıyaka ,İzmir Körfezi’nin kuzeyinde, Yamanlar Dağı eteklerinde kurulmuştur.  Karşıyaka’nın doğusunda Bayraklı, batısında Çiğli ilçesi yer alır. Güneyinde Ege Denizi, kuzeyinde ise Yamanlar Dağı yer almaktadır.  Kentte yerleşim alanlarının büyük bir bölümü deniz kenarına yakın düz bir alan üzerindedir.  Cumhuriyet, Mustafa Kemal, İnönü gibi mahalleler yamaçlarda kalıp diğer yerleşim yerlerinde yükseklik deniz seviyesi civarındadır. Büyükşehir yasası ile birlikte Sancaklı ve Yamanlar köyleri belediyeye bağlı mahalle konumu kazanmıştır. Karşıyaka, körfezin kuzeyinde yaklaşık 50 km'lik bir alana yerleşmiştir. Rakımı 1-700 metre arasında değişir. İlçe nüfusu 2008 yılı itibariyle 524.891'di fakat 2008 tarihli belediye yasasıyla Bayraklı'nın ilçe yapılması üzerine Karşıyaka'nın nüfusu 338.008’e gerilemiştir. Karşıyaka'nın 2016 yılı verilerine göre nüfusu 338.485 kişidir. Bu nüfusun, 159.700 kişisi erkek ve 178.785 kişisi kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %47,18 erkek, %52,82 kadındır.

KARŞIYAKA ADI NEREDEN GELİYOR?


Kordelya İzmir Karşıyaka’nın eski isimlerinden bir tanesidir. Karşıyaka’nın ismi Coeur de Lion'dan gelir. Fransızca Arslan-Yürek anlamında. III. Haçlı Seferinde Aslan Yürekli Richard’ın orduları Karşıyaka’da konaklamışlar ve o zamanlar ormanlık olan bu bölgeye Aslan Yürekli Richard’ın adı olan Cordelion adını vermişledir. Coeur de Lion zaman içinde Cordelieu, Cordelion ve Kordelya ve en sonunda Karşıyaka’ya dönüşmüştür. Bugün bile Kordelya adında birçok kafe semtte bulunmaktadır.


KARŞIYAKA İLÇESİNİN TARİHÇESİ

Küçük Yamanlar Tepesi ve su deposu kazıları sırasında tahrip olan höyükte bulunan kültür tabakaları ve seramik buluntularından yola çıkılarak yapılan tarihlendirmeyle Karşıyaka’nın, Eski İzmir’den daha eski bir tarihsel geçmişe sahip olduğu görülmüştür.Tepede görülen en erken tarihli seramikler uzmanlar tarafından Neolitik Çağ’ın geç safhasına (İ.Ö. 5000) tarihlendirilmektedir. İzmir ve çevresinde Neolitik Çağ’a ait yaşam izleri taşıyan Aliağa Helvacı Köy sınırları içindeki Araplartepe, Urla Limantepe, Kemalpaşa Ulucak Höyük, Bornova Yeşilova Höyüğü gibi birkaç höyük daha bulunmaktadır.


İlçe 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan işgaline uğramış, 9 Eylül 1922'de Albay Suphi Kula komutasındaki 14. Süvari Tümeni tarafından işgalden kaldırılmıştır.

KARŞIYAKA EKONOMİ

Karşıyaka kuruluşundan bu yana hiçbir dönem sanayi şehri olarak düşünülmemiştir. Gediz Nehri 1870'li yıllara kadar Karşıyaka'dan denize dökülüyordu. Anılan yıllarda nehrin yatağı değiştirilince hem körfezin dolmasının önüne geçilmiş hem de ilçe yerleşime açılmıştır. 1876 yılında demiryolu hattının gelmesiyle, yamaçlarda yaşayanlar, demiryolunun sağ ve soluna yerleşmiştir. 1890 yılında ise vapur seferlerinin başlaması ikinci nüfus hareketini başlatmıştır.

Tarım:


Karşıyaka kent nüfusunun yoğun olduğu bir bölgedir. Merkeze bağlı Sancaklı ve Yamanlar köyleri sınırında küçük ölçekli tarım yapılmaktadır. Tarım zeytincilik ve bahçelerden oluşmaktadır.  Bölgenin yamaç olması sonucu büyük tarım alanları bulunmamaktadır.  Bugünkü kent merkezinin büyük bir bölümü geçmişte tarım alanı olarak kullanılmaktaydı. Gediz nehrinin 1870 yıllarına kadar denize döküldüğü alan olması nedeniyle alüvyon toprağı bulunan ve tarımda önemli yeri olan bu bölge günümüzde tamamen yapılaşmıştır. 

Ticaret ve Sanayi:

Karşıyaka’nın günümüzde sınırları içinde sanayi tesisi bulunmamaktadır. Geçmişte kent sınırları içinde planlanan içerisinde farklı ölçeklerde yaklaşık 500 işletmenin yer aldığı Atatürk Organize Sanayi Bölgesi 1992’de kurulan Çiğli ilçesi sınırlarında kalmıştır. Ayrıca eğlence ve dinlence yeri, otel bölgesi olarak planlanan Turan bölgesi de 2009’da kurulan Bayraklı Belediyesi sınırlarında kalmıştır.

Karşıyaka Merkezi’nde bulunan Karşıyaka Çarşısı ziyaret eden günlük kişi sayısı ve iş yeri hacmi bakımında Türkiye genelinde en önemli çarşılardan bir tanesidir. Çarşı’ya,  metro, deniz, otobüs, dolmuş ve taksi dolmuşlar ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. Karşıyaka’da ihalesi verilip çalışmaları başlayan tramvay hattı da Karşıyaka Çarşısı’ndan geçmektedir.  Deniz kenarında geniş yeşil alanları, modern yapıları, kafe ve restoranları ile Karşıyaka çarşısı yerli ve yabancı turistlerin de en çok uğradığı yerlerden bir tanesidir. Karşıyaka Çarşısı’na her gün 100-150 bin kişi alışveriş veya farklı nedenlerle gelmektedir.

Ayrıca Karşıyaka Belediyesi’nin hedefler arasında belirlediği “kültür-sanat ve  turizm” vizyonu nedeniyle kentte 12 ay boyunca kültür sanat etkinlikleri gerçekleşmektedir.  

Karşıyaka sınırları içinde askeriyeye ait tersane bulunmaktadır. 

KARŞIYAKA EĞİTİM

Türk Edebiyatına Attila İlhan, Salah Birsel ve Tarık Dursun K. gibi birçok ünlü yazar armağan eden Karşıyaka'da birçok anaokulu, ilköğretim okulu, lise, 1 eğitim uygulama okulu, 1 halk eğitim merkezi ve akşam sanat okulu mevcuttur. 
Ayrıca Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı öğretmenevi, öğretmenler lokali, sağlık eğitim merkezi, rehberlik ve araştırma merkezi vardır.

 

KARŞIYAKA SAĞLIK

İlçede koruyucu sağlık hizmetleri; 18 sağlık ocağı, 3 aile planlaması ve ana çocuk sağlığı merkezi ve 1 Verem Savaş Dispanseri aracılığı ile sağlanmaktadır.

Ayrıca 250 yataklı Karşıyaka Devlet Hastanesi, 1 diyabet merkezi, 1 diş ve protez tedavi merkezi, 1 halk sağlığı labaratuvarı, 1 SSK dispanseri, 1 milli eğitim dispanseri, 1 jandarma dispanseri, 2 Kızılay dispanseri, 1 DEÜ Tıp Fakültesi Polikliniği, 1 Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi ve 1 Bayraklı Central Hospital hizmet vermektedir.


İlçede yaklaşık 240 civarında eczane faaliyet göstermektedir.Ayrıca Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuklara hizmet veren 1 çocuk yuvası, aile danışma merkezi bulunmaktadır.

Hasta Nakil Hizmetleri:

Karşıyaka ilçesi sınırları içerisinde, talepte bulunan kişilere, ücretsiz hasta nakil işlemleri yapmak; açılış, tören ve spor müsabakalarında, hasta nakil aracı ve sağlık personeli ile hizmette bulunmak.

 

KARŞIYAKA'DA VETERİNERLİK HİZMETLERİ

Karşıyaka belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü:


Müdür ve büronun bulunduğu birimde resmi yazışmalar yapılmakta ve birimler arası koordinasyon sağlanmaktadır.Mavişehir Veteriner Polikliniği:


Mavişehir Polikliniği’nde sahipsiz hayvanların tedavileri yapılmakta, ayrıca sahipsiz kedi kısırlaştırma merkezi olarak kullanılmaktadır. Hayvanseverler ve Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri ile yürütülen kedi kısırlaştırılmaları, randevu sistemi ile yapılmaktadır. Polikliniğimiz’de, 2 muayene odası, 1 laboratuar, 1 operasyon salonu, müşahede bölümleri ve bürolar bulunmaktadır. Sahipsiz hayvanlara yönelik yapılan hizmetlerden ücret alınmamaktadır.


Poliklinikte, kan sayım cihazı, biyokimya cihazı, ultrason, röntgen gibi tıbbi cihazlarla hizmet vermektedir.


Çalışma Saatleri


Hafta içi çalışma saatleri: 08:30-12:30 / 13:30-17:30


Cumartesi Çalışma Saatleri: 08:30-13:30


Tel: (0232) 324 4419


Bayram tatilleri ve hafta sonları bakımevimizde kalan ve tedavisi devam eden can dostlarımızın bakım ve beslenmeleri için görevli personel bulunmaktadır.


Taypark Örnekköy Nöbetci Hekim


Tel: 0549 522 01 68 (Tatil Günleri ve Bayramlarda Hizmet vermektedir.)


Acil vakalar için hafta sonları ve tatil günlerinde Dışında İzmir Büyükşehir Belediyesi Acil Veteriner Müdahale Hekimi bulunmaktadır.


Tel: 0232 293 3980


 

Örnekköy Veteriner Polikliniği:

Geçici Köpek Bakımevi’nin de bulunduğu Örnekköy Polikliniği’nde; sahipsiz köpeklerin kısırlaştırma operasyonları ile tedavileri yapılmaktadır. Yerel hayvan koruma görevlileri ile işbirliği içinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde hayvan toplama aracımızla Örnekköy Polikliniği’ne getirilen sahipsiz köpekler, öncelikle genel sağlık taramasından geçirilerek iç-dış paraziter ilaç uygulanmaktadır. Müşahede süresi sonunda kısırlaştırma operasyonu yapılan köpeklere, kulak numaraları takılarak kuduz aşıları uygulanmakta ve operasyon yaralarının iyileşmesinden sonra sahipsiz hayvan kayıt defterine kaydedilerek, alındığı adrese tekrar bırakılmaktadır. Örnekköy Polikliniği’nde bulunan bakımevindeki köpekler, yaş, cinsiyet, tedavide olanlar, sahiplendirilecekler vb. gibi gruplara ayrılmış olarak barındırılmaktadır.
Örnekköy Polikliniğimiz'de sıcak bir yuva bekleyen, aşıları tamamlanmış ve sağlık kontrollerinden geçirilmiş köpeklerimizi ziyaret ederek, sahiplenebilirsiniz.


4. At Manej Alanı: 

Tay Park’ta bulunan at manej alanımız, 25x50 metre ölçüleriyle, Türkiye‘deki üzeri kapalı en büyük manej özelliğine sahiptir. Mavişehir Tay Park’ta bulunan at manej alanımızda, 13 yaşına kadar çocuklara (en fazla 50 kg.) at antrenörlerimiz eşliğinde, ponny atlarla gezinti yaptırılmaktadır. Hayvan sevgisinin aşılandığı ve at binişi eğitimi verilen birimde ayrıca, koyun, keçi, tavuk, tavşan ve güvercinler bulunmakta ve bu hayvanlarla çocukların temas etmesi sağlanmaktadır.At manej alanı saatleri:


Hafta İçi Biniş Saatleri :  10.30 – 12.30  /  13.30 – 16.30

  • Pazartesi günleri biniş yoktur.
  • Hafta içi günlerde, otizmli çocukların at’la terapi çalışmaları yapıldığından, gezintiler terapi çalışmalarında, sınırlı sayıda tutulmaktadır.
  • Okul gruplarının önceden randevu alması zorunludur. 20 öğrencinin kabul edildiği okul randevularında, yaklaşık 2 dk süren gezinti yapılmaktadır.
  • Eğitim amaçlı binişler, 5-13 yaş grubu çocuklara uygulanmaktadır.

 
Tel : 0 (232) 324 44 19


Celal Üner Hayvan Bakımevi:

Bakımevinde yaklaşık olarak 600 köpek bulunmaktadır. Sokakta yaşama şansı bulunmayan köpekler bakımevimizde barındırılmaktadır. Barındırılan hayvanların beslenmesi amacıyla ağırlıklı olarak makarna kullanılmakta olup ayrıca stoklarımızda bulunan kuru mama ile de takviye edilmektedir. Ekip aracımızla fabrika, okul gibi kurumlardan her gün düzenli olarak yemek toplanarak bakımevimiz’de değerlendirilmektedir.


Barındırılan hayvanların sağlık taramaları, aşı ve paraziter uygulamaları ile kısırlaştırma operasyonları, Örnekköy Polikliniğimiz'de görevli veteriner hekimlerce, günlük olarak düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Sokağa terk edilen köpeklerin sahiplenilebilecek olanları kısırlaştırılarak, aşıları tamamlanmakta ve Örnekköy Polikliniğimiz'de bulunan sahiplendirme bölümlerinde sizleri beklemektedir.


Bakımevimiz’de gönüllü olarak çalışmak isteyen hayvanseverler, Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne ulaşarak koşulları öğrenebilir ve gerekli şartları yerine getirerek, bakımevi eğitim çalışmalarımız kapsamında ilk ve ortaöğretim kurumları ile üniversitelerden gelen talepler doğrultusunda; hayvan bakımı, beslenmesi, hayvan hakları, yerel yönetimlerin görevleri vb. konularda öğrencilere, okullarında seminerler verilmektedir. Ayrıca öğrenci gruplarının Bakımevimiz’i ve hizmet birimlerimizi ziyaret ederek, hayvanlarla birebir temas etmeleri sağlanmakta, hayvan sevgisinin aşılanması yönünde uygulamalı eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Öğrencilerin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde hayvan hakları ve kentlilik konularında yaptıkları çalışmalara Müdürlüğümüz’ce her türlü katkı sağlanmaktadır.


Bakımevimiz’de gönüllü olarak çalışmak isteyen hayvanseverler, Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne ulaşarak, koşulları öğrenebilir ve gerekli şartları yerine getirerek, Bakımevimiz’de çalışabilirler.

 

Yerel Hayvan Koruma Görevlileri:

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde düzenlediğimiz eğitimlerde, Karşıyaka İlçesinde 71 gönüllüye Yerel Hayvan Koruma Görevlisi kartı verilmiştir.


Sahipsiz hayvanlar ile ilgili sorunların çözümünde ve sahipli hayvanlara yönelik yapılan kötü muamelelerin engellenmesinde, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile ortak çalışmalarımız devam etmektedir. Gelen talepler doğrultusunda, yeni eğitim kursları açarak, Yerel Hayvan Koruma Görevlileri sayımızın arttırılması planlanmaktadır.


Sahipsiz hayvanlar ile ilgili olarak yaşanan sorunların vatandaşlarımızla birlikte yerinde çözümü yönünde Karşıyaka İlçesi mahalle bazında beşe ayrılmış, her alt bölge için gönüllüler belirlenmiş, görev alanları dahilinde sorumluluklar verilmiştir. Aylık toplantılar yapılarak faaliyetler denetlenmiş, gereksinimler belirlenmek suretiyle hizmet kalitesi arttırılmıştır. Mahalle bazında yapılan çalışmaların yeni katılımcılar sağlanarak genişletilebilmesi hedeflenmiştir.


Hayvan Sahiplendirme Çalışmaları:


Tay Park içinde oluşturulan “hayvan sahiplenme standımızda” sokağa terk edilen köpekler sergilenerek sahiplendirilmektedir. Hayvansever ve Yerel Hayvan Koruma Görevlileri ile ortaklaşa yürütülen çalışmada, sahiplendirme standımız hafta sonları da dahil 7 gün hizmet vermektedir. Sahiplendirilecek hayvanların sağlık kontrolleri ve aşıları yapılmakta ve hiçbir ücret talep edilmemektedir.


Hayvan sahiplenecek kişilerden T.C kimlik numarası ve ikametgâh bilgileri alınmaktadır. Sahiplenilen hayvana çip uygulanmakta ve kayıt defterine işlenerek sahiplenen kişiye imza karşılığı köpek teslim edilmektedir. Müdürlüğümüzce oluşturulan ekip ile belli dönemlerde sahiplendirilen hayvanlar yerinde kontrol edilerek uygun koşullarda bakılıp bakılmadığı incelenmektedir. Sahiplenilen hayvana kötü muamele edilmesi veya sokağa terk edilmesi durumunda sahiplenen kişi hakkında ilgili kanunlar çerçevesinde cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.


At’la Terapi Çalışmaları:


Tay Park’ta bulunan at manej alanımız Salı ve Çarşamba günleri öğleden sonraları otizmli çocukların at’la terapi çalışmalarına tahsis edilmiştir. Belirtilen günlerde normal gezinti ve binicilik eğitimleri verilmemekte; at antrenörlerimiz ve terapi çalışmasına katılan dernek ve kuruluşların uzman eğitmenleri aracılığı ile atla terapi çalışmaları uygulanmaktadır. ODER (Otizmli Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği) ve İzmir Otizm Spor Merkezi ile yürütülen çalışmalarımızın amacı otizm konusunda farkındalık yaratmak, otizmli çocuklarımızın bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkı sağlayarak, sosyal çevreleri ile buluşmalarını gerçekleştirmektir.At’la terapi çalışmalarımız bir program çerçevesinde devam ettiği için çalışmalara katılmak isteyen ailelerin mutlaka önceden randevu alması gerekmektedir. Terapi çalışmalarımız çerçevesinde ücret alınmamaktadır.


Tel: 0 (232) 324 44 19

Köpek Bakım ve Eğitim Seminerleri

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, köpek sahibi olan veya olmayı düşünen vatandaşlarımıza “Köpek Bakım ve Eğitim Seminerleri” düzenlenecektir. Hafta içi 2 gün hafta sonu 1 gün olmak üzere haftanın üç günü ve her hafta düzenlenecektir.


Katılımcıların (0232) 363 77 22 dahili: 215 no’lu telefona kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

  

KARŞIYAKA'DA GEZİLECEK YERLER


KARŞIYAKA ÇARŞISI

Karşıyaka Çarşısı her gün 100.000’den fazla kişinin geçtiği önemli bir alışveriş yeridir. Karşıyaka’ya gelen turistlerin de en çok ziyaret ettikleri bir çarşıdır. Buraya özgün farklı görünüm kazandırmak için çağdaş kadını simgeleyecek, hareketli figürleri temsil eden kadın heykeller hazırlandı. İzmir’in kadın amazonlar tarafından kurulduğu da anlatılmasından yola çıkılarak hazırlanan heykeller, kentimize farklı bir görünüm ve güzellik katmıştır.

HAMZA RÜSTEM FOTOĞRAF EVİ


Kentin görsel tarihinin hayat bulduğu Hamza Rüstem Fotoğrafevi ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor.İlk fotoğraf makinasından, birbirinden farklı objektiflere çok sayıda fotoğrafçılık malzemesi önce şöyle bir arzı endam ediyor koridorlarda…Hiç tanımadığınız insanlar duvarlardaki siyah beyaz karelerden size gülümsüyor.
Bu büyüleyici atmosfer sadece Karşıyakalıları değil, kısa sürede tüm İzmir’i etkisi altına aldı. Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan ve 2011 yılında hizmete giren fotoğrafevi, açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğradı. İzmir’de fotoğrafçılığın simge isimlerinden Hamza Rüstem’in koleksiyonunun da sergilendiği fotoğrafevi, açıldığı ilk yıl 5 bin kişiyi ağırlarken, 2012’de bu sayı 11 bine ulaştı.

Mekanın cazibesi farklı kurumlar tarafından da tescillendi. 2011 yılında Özel Kalem Dergisi tarafından verilen Yerel Yönetim Ödüllerini, “Kültür ve Sanat Etkinlikleri“ kategorisinde alan Fotoğrafevi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de “Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülünü'de almış oldu.Son olarak Hamza Rüstem Fotoğraf Evi,Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenerek Özel Müze ilan edildi.KARŞIYAKA YÖRESİNDEKİ TARİHİ YERLER


KÖŞKLER


Uşşakizade Latife Hanım Köşkü:


Köşk, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'a ait olup, annesi Zübeyde Hanım'ın son günlerini yaşadığı ve 14 Ocak 1923'te vefat ettiği köşk olması açısından ayrı bir değer taşımaktadır. 1922 yılının Aralık ayı ortalarında Gazi'nin annesi Zübeyde Hanım, Karşıyaka'ya tren yolu ile getirilmiş ve bir hasır koltuğa yerleştirilerek Uşakizade ailesinin istasyon arkasındaki bu köşküne taşınmıştır. Büyük ihtimamla bakılan Zübeyde Hanım'a bu dönemde en yakın kişi Latife Hanım olmuştur. Köşk, eski zamanlarda bahçe içindeki çam ve palmiye ağaçları, havuzu ve yel değirmeni ile tanınmaktaydı. Daha sonra Adliye Binası ve en son Ege-Fen Dershanesi olarak hizmet verdi. Toplam alanı 2958 m2'dir.


Karşıyaka Belediyesi'nin 2005 yılında kamulaştırdığı Latife Hanım Köşkü, 2007 yılında restorasyonunun gerçekleştirilmesi için Anıt Yapı İnşaata ihale edildi. Köşk günümüzde Latife Hanım Anıevi olarak Karşıyakalıların hizmetine açılmıştır.

Durmuş Yaşar Köşkü:


İzmirli Alyottiler tarafından 1914 yılında yaptırıldı. Alyottiler kurtuluştan sonra köşkü Durmuş Yaşar'a karşılıklı olarak verdi. Köşk, Çamlık Caddesi'nin girişinde Karşıyaka yalısında yer almaktadır.


Van Der Zee Köşkü:

Alt katı "Eski Ev" Restoranı olarak tanınan binadır. Ünlü Türk dostu Heinrich Van Der Zee tarafından yaptırılmıştır. Mülk sahipleri tarafından köşkün röleve restorasyon projeleri hazırlattırılmıştır.


Van Der Zee Köşkü İzmir 1 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından projeler onaylanmış olup şu anda onaylı proje doğrultusunda yapıda restorasyon çalışmaları bitirilmiştir. Köşk, kafe olarak Karşıyakalıların hizmetine sunulmuştur.

Penetti Köşkü:


Türk dostu Dede Penetti'nin bir armağanı olarak halen sahilimizi süslemektedir. 1930'da Karşıyalı İtalyan ailelerinden Armando Penetti tarafından yaptırılmıştır. Venedik'teki bir sarayın minyatürüdür. Varisleri, bahçenin arka kısmındaki evde oturmaktadır.


Löhner Köşkü (Epikmen Köşkü):


Bostanlı Dolmuş Durağı karşısında parkın yanındaki köşktür.


İsmi verilen Alman tarafından yaptırılmıştır. Sonra Epikmenlere satılmış, onlar tarafından yıkılıp apartman yapılmak üzere bir Eskişehirliye satılmıştır. Ancak maliklerince röleve restorasyon projeleri hazırlanmış olup, onay yetkili makamlarca gerçekleştirilmiştir. Köşkün resterasyonu da tamamlanmıştır.KARŞIYAKA ANITLARI

Bombacı Ali Çavuş Heykeli


1875'de doğdu. Milis kumandanı. Menemen ve Karşıyaka'nın işgalcilerden kurtulmasında büyük kahramanlıkları vardır. 9 Eylül 1922'de Karşıyaka'ya ilk sancağı diken kişidir.
Zübeyde Hanım Kabri ve Parkı

Ulu önder M. Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabri Karşıyaka'dadır. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik'te doğdu. Orta Anadolu'dan göç ederek, Selanik'in batısında Arnavutluk sınırına yerleştirilen yörüklerden, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağanın kızıdır. Milli Mücadele yıllarında Ankara'da yaşayan Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923'te tedavi amacıyla gittiği İzmir'de 66 yaşında vefat etmiştir. İstasyondan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki bir parkta her daim ziyarete açıktır. Kabir, Ferik Osman Paşa Camii avlusu içindedir. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir. Mezar anıt şeklinde olup, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.


Zübeyde Hanım, son günlerini Uşakizade ailesine ait olan ve günümüzde Latife Hanım Köşkü olarak bilinen köşkte geçirmiştir ve 14 Ocak 1923 günü de bu köşkte vefat etmiştir. 1922 yılının Aralık ayı ortalarında Gazi'nin annesi Zübeyde Hanım doktorların tavsiyesi üzerine, Karşıyaka'ya tren yolu ile getirilmiş ve bir hasır koltuğa yerleştirilerek kucaklarda Uşakizade ailesinin istasyon arkasındaki bu köşküne taşınmıştır. Büyük ihtimamla bakılan Zübeyde Hanım'a bu dönemde en yakın kişi Latife Hanım olmuştur.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabrinin bulunduğu park birinci derece sit kapsamında olması nedeniyle gerekli yerlerden izinler alındıktan sonra bitki örtüsü, aydınlatma, kabir etrafının genişletilmesi, resmi tören yerinin yeniden şekillenmesi, çocuk parkındaki ünitelerin yenilenmesi, kabrin yakınında bulunan camiye ait tuvaletlerin kaldırılarak çalışmalar tamamlanmıştır. Parka ailelerin daha çok gelmesini sağlamak için havuz üzerine çay bahçesi de gerçekleştirilmiştir. Parkta 24 saat güvenlik bulunmaktadır.


KARŞIYAKA TURİZM


 KARAGÖL MESİRE YERİ

İzmir - Karşıyaka kent merkezine 27 Km. uzaklıktaki Karagöl Mesire Alanı, Tantalos efsanesiyle ünlenen Yamanlar Dağı'nda 810 metre yükseklikte ve 35 hektarlık bir krater gölünün çevresinde oluşmuş bir doğa harikasıdır. İçinde yüzen ördekleri, yapraklarını suya eğen söğüt ağaçlarıyla bir fotoğraf karesini andırmaktadır. Piknik alanı, kızılçam, karaçam ve söğüt ağaçlarıyla kaplıdır.

 

Karagöl'ün yemyeşil ormanlar arasında küçük ve şirin bir göl olmasının yanında mitolojide de yeri vardır. İzmirliler Bayraklı'ya yerleşmeden önce Karagöl'ün bulunduğu çevrede yaşarlarmış. Efsaneye göre; İzmirli olan Frigya Kralı Tantalos Smyrna'dan (İzmir) Magnesia'ya (Manisa) doğru uzanan Spilios Dağı'nda, Frigya halkı ile birlikte yaşar ve Batı Anadolu'ya yayılmış devletini yönetirmiş. Spilios Dağı çok verimli topraklara ve zengin maden yataklarına sahip bir yermiş. Tanrıların sofrasına oturabilen tek insan olan Tantalos gün gelmiş Olimpos Dağı tanrılarının hışmına uğramış. Anadolu tanrıçası Kibele'ye inandığı için Hellen tanrılarını küçük gören ve onların güçlerini sınamaya kalkan Tantalos büyük bir cezaya çarptırılmış. Spilios Dağı'nın bir yarığından atılarak ölüm tanrısı Hades’e gönderilen Tantalos, burada Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluğa mahkûm edilmiş ve bu ceza dünyanın her köşesinde Tantalos İşkencesi olarak anılmış. Hatta İzmirli tarihçi Homeros da Odysseia'da hemşehrisi Tantalos'un çektiği acıları etkileyici biçimde anlatmış. Tantalos'un atıldığı yarık daha sonra göl haline gelmiş ve bu göle Tantalos Gölü adı verilmiş. Yamanlar Dağı'ndaki bu gölün şimdiki adı Karagöl’dür.

 YAMANLAR DAĞI MESİRE YERİ:

Karşıyaka Yamanlar Dağı mevkiinde bulanan mesire yeri 39.71 Hektar alana sahip olup, 1000 kişi kapasitesi bulunmaktadır. A tipi mesire yeri (Geceleme ve konaklama yapılabilir )özelliğine sahip olan mesire yeri İzmir iline 25 km uzaklıktadır. Hali hazırda kullanıma açık olmayan alan, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Karşıyaka Belediyesine protokol ile verilme aşamasındadır. 

KARŞIYAKA İLÇESİNE ULAŞIM

 

Yurdumuzun tüm bölgelerine açılan E-5 Karayolu ile, 1865 yılında inşa edilen demiryolu ilçeyi boydan boya kat etmektedir. Karşıyaka İlçesi'nden; Konak, Alsancak, Pasaport Göztepe'ye vapur, Üçkuyular'a ise arabalı vapur seferleri yapılmaktadır. Karşıyaka, Bostanlı ve Bayraklı'da birer iskele mevcuttur.
İlçede şehirlerarası sefer yapan tüm otobüs firmalarının bilet satış ofisleri bulunmaktadır.

KARŞIYAKA HARİTA

Etiketler: Karşıyaka , Karşıyaka Hakkında Bilgi, Karşıyaka Forum, Karşıyaka Hastanesi,  İzmir İli Karşıyaka İlçesi, Karşıyaka İlçesi Hakkında Bilgi, Karşıyaka Rehberi, Karşıyaka  İlçesi Sınırları, Karşıyaka Nereye Bağlı, Karşıyaka, Karşıyaka hakkında, İzmir Karşıyaka Otelleri, Karşıyaka Türkiye Otelleri, Karşıyaka Pansiyon, Karşıyaka Gezilecek Yerler, Karşıyaka Arnavutköy, Karşıyaka Koyları, Karşıyaka Plajları, Karşıyaka Harita, Karşıyaka  İlçesi Haritası, Karşıyaka Belediyesi Burs , Karşıyaka, İzmir Karşıyaka Nerede, Karşıyaka Belediyesi Telefon, Karşıyaka Hakkında, Karşıyaka Hakkında Bilgi, İzmir Karşıyaka Haberleri, İzmir Karşıyaka Kiralık Daire, Karşıyaka yangın, İzmir Karşıyaka Kiralık, Karşıyaka Belediyesi Etkinlikleri, İzmir Karşıyaka Satılık Ev, İzmir Karşıyaka Gezilecek Yerler, İzmir Karşıyaka Haritası, Karşıyaka Balık, Karşıyaka Türkiye Otelleri, Karşıyaka Hakkında Kısa Bilgi, İzmir Karşıyaka Nöbetçi Eczane, Karşıyaka Hangi İlin İlçesidir, Karşıyaka Hava Durumu, Karşıyaka Fotoğrafları, Karşıyaka İzmir İlindedir, Karşıyaka Nereye Bağlı, İzmir Karşıyaka Satılık Daire, Karşıyaka City Guide, Karşıyaka adını nereden alır, Karşıyaka Hakkında Uzun Bilgi, Karşıyaka Belediyesi Nerede, İzmir Karşıyaka Adliyesi, Karşıyaka Mahalleleri, Karşıyaka Fırsatları,  Karşıyaka Köyleri, Karşıyaka Resimleri, Karşıyaka Eğlence Mekanları, Karşıyaka Sokakları, Karşıyaka Eğlence Yerleri, Karşıyaka gezilecek yerler, İzmir Karşıyaka köyleri, Karşıyaka belediyesi hangi partiden,Karşıyaka Turizm,  İzmir Karşıyaka kaç km, İzmir Karşıyaka satılık evler, İzmir Karşıyaka kaymakamlığı, Karşıyaka Camileri,  Karşıyaka Nerede Haritası ve Karşıyaka Mahalleleri, Karşıyaka Canlı İzle, Foca Canlı Kamera, Karşıyaka Gezip görülecek Yerler, Karşıyaka Nüfusu,  Karşıyaka gezilecek noktalar, Karşıyaka Etkinlikleri, Karşıyaka Pazarı, Karşıyaka Ulaşım, Karşıyaka Seyahat, Karşıyaka Marketleri, Karşıyaka AVM, İzmir Karşıyaka Ekşi, Karşıyaka Harita, İzmir Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Kaplıcaları,  Karşıyaka Türkiye Yaklaşan Etkinlikler, Karşıyaka Kiliseleri, Karşıyaka Haritası,  İzmir Karşıyaka Gezilecek Yerler, Karşıyaka Alışveriş Merkezleri, Karşıyaka Tren İstasyonu, Karşıyaka Kaymakamlığı, Karşıyakaya Nasıl Gidilir, Karşıyaka Sağlık Rehberi,   Karşıyaka Eğitim Kurumları, Karşıyaka Sinagogları, Karşıyaka Kamu Kurum ve Kuruluşları,Karşıyaka belediyesi iftar çadırı, Karşıyaka Belediyesi İş İlanları ,  Karşıyaka Haber, Karşıyaka Eleman Arayanlar,  Karşıyaka Son Dakika, Karşıyaka ilçesi nereye bağlı " Karşıyaka hakkında detaylı bilgiler  sayfamıza hoşgeldiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net