NARLIDERE İZMİR


Narlıdere Hakkında, Narlıdere İlçesi Hakkında BilgiNarlıdere Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Narlıdere Hakkında Herşey, Narlıdere Hakkında Kısa Bilgi, Narlıdere Hakkında Şiirler, Narlıdere Nerede, Narlıdere Hakkında Kısa Bilgi, Narlıdere Hakkında İngilizce Bilgi, Narlıdere Hakkında Ansiklopedik Bilgi, Narlıdere Tarihi Yerler, Narlıdere Hakkında Yazılar, Narlıdere Hakkında Genel Bilgiler, Narlıdere İlçesi Gezilecek Yerler, Narlıdere Köyleri, Narlıdere Mesire Alanları, Narlıdere Piknik Alanları, Narlıdere Hakkında Bilinmeyen, Narlıdere İlçesi Hakkında, Güzel Narlıdere’ miz hakkında Genel Bilgiler bilgiler vereceğiz. İyi Günler Dileriz.
  NARLIDERE İLÇESİ HAKKINDA BİLGİLER

İzmir'in batısında yer alan Narlıdere, Balçova ile Güzelbahçe ilçeleri ile sınır komşusudur. İzmir Körfezi'nin en temiz sularına sahip olan Narlıdere, Çatalkaya Dağı'nı kaplayan çam ormanlarıyla oksijen deposu konumundadır. Çağdaş konutları, düzenli kentleşmesi sayesinde İzmir'in en geniş yeşil dokusuna sahip ilçelerinden birisi olan Narlıdere, bu özellikleri sayesinde İzmir'in en gözde ilçeleri arasında yer almıştır. İlçe sınırları içinde modernlik ve büyüklük açısından dünyanın en büyük ikinci huzurevi ve 5 yıldızlı turistik bir otel bulunmaktadır. Narlıdere'nin en büyük hedefi, termal turizme yönelik yatırımlara ev sahipliği yapmaktır.

Narlıdere, Anakent sınırları içerisinde yer alır. DoğusundaBalçova, batısında Güzelbahçe, Menderes İlçesi, kuzeyinde İzmir Körfezi ile çevrelenir. İlçenin yüzölçümü 63 km²’dir. Bağlı köyü ve beldesi bulunmamaktadır. Narlıdere nüfusu 2016 yılına göre 64.800 kişidir. Bu nüfusun, 32.187 erkek ve 32.613 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,67 erkek, %50,33 kadındır.

İzmir Narlıdere Mahalleleri; 2.İnönü Mahallesi, Altıevler Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Çamtepe Mahallesi, Çatalkaya Mahallesi, Huzur Mahallesi, Ilıca Mahallesi, Limanreis Mahallesi, Narlı Mahallesi, Sahilevleri Mahallesi, Yenikale Mahallesi' dir.

NARLIDERE ADI NEREDEN GELİYOR?

İzmir'in oksijen deposu, şirin ilçelerinden Narlıdere ismini, Narlıdere sınırları içerisinde bir zamanlar meşhur nar bahçelerinden almıştır.

NARLIDERE TARİHİ

Narlıdere'nin ilk yerleşimi ile ilgili sağlıklı bilgiler bulunamamakla birlikte, İzmir tarihinden ayrı düşünemeyeceğimiz bölgenin Hitit yazıtlarına göre MÖ 2000'lerde Luvilerin egemenliği altında olduğu bilinmektedir. Daha sonra sırasıyla Lidyalılar, Persler, Büyük İskender'in MÖ 332'de Batı Anadolu'yu ele geçirmesiyle kısa bir dönem Makedonya Krallığı, Bergama Krallığı ve M.Ö 133 - M.S. 395 arası Romalılar egemenlik sürmüştür. Romalılar tarafından Luvi dilinde “Su geçidi, boğaz” anlamına gelen AKHİLLEON adıyla anılan bölge Roma İmparatorluğu'nun parçalanmasıyla Bizans egemenliğine geçmiştir.


M.S 440 yılında Hun, 665 yılında ise Arap akınları İzmir'in Türk ve Müslümanlar ile tanışmasını sağlar. 1071 Malazgirt savaşından sonra, Türk Boylarının Batı Anadolu'ya ulaşmasıyla  bölgenin 1081 yılında Selçuklu Beylerinden Çaka Bey tarafından ele geçirilerek, bir beylik kurulduğu  bilinmektedir. Selçuklu, Bizans, Cenevizliler ve Rodos Şövalyeleri arasında el değiştiren bölge, Selçuklu İmparatorluğunun  yıkılmasıyla Aydınoğuları Beyliğinin egemenliğine girmiş ve 1425 yılında Sultan II. Murat tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1472 yılında Venedik saldırısıyla oldukça zarar gören yöre 1666 yılında şimdiki Yenikale bölgesinde Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan  kaleden dolayı Osmanlı  döneminde Sancakkale adıyla anılmıştır. Ali Onbaşı Deresi etrafında bulunan nar ağaçlarından dolayı Narlıdere ismi verildiği söylenen ilçemiz tapu kayıtlarında Tozluyurt adıyla da anılmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Sancakkale İngilizler tarafından iki kez top ateşine tutulmuş ve ilk saldırıda ölen subay ve erlerimiz Narlıdere Şehitliği'ne gömülmüştür. 15 mayıs 1919 ile 9 eylül 1922 yılları arasında Yunan işgaline uğrayan bölge 12 eylül 1922'de Albay Çolak İbrahim ile Yüzbaşı Kemal Bey tarafından tamamen düşmandan temizlenmiştir.


Narlıdere ilçesinin Akkoyunlu Devletinin yıkılmasından sonra Safevi baskısı ile Horasandan gelerek Ege'nin çeşitli bölgelerine yerleşen Türkmen boyları ve tahtacılar tarafından yaklaşık 150 yıl önce bugünkü Narlı Mahallesi sınırları içinde bulunan Yukarıköy'de kurulduğu söylenmektedir. Tahtacılardan sonra yine alevi inancına sahip Bayatların bugünkü Yenikale Mahallesi sınırları içinde bulunan Aşağıköy'e yerleştikleri bilinmektedir. Narlıdere'yi oluşturan diğer iki mahalle olan Ortaköy ve Yeniköyde ise Rumların yerleşik olduğu söylenmektedir.


İlçeye Kurtuluş Savaşı sonrası mübadele döneminde Rumların bölgeyi terk etmesi ile Yunanistan'ın Makedonya, Gümülcine bölgeleri ile Arnavutluk ve Yugoslavya'dan gelen göçmenleri Çamtepe Mahallesi sınırları içinde bulunan Ortaköy'e Balkan göçmenleri ise Ilıca Mahallesi sınırları içindeki Yeniköy'e yerleştirilmiştir.

1950'li yıllarda nüfusu 2655 olarak belirlenen ilçemizde, sahil kesimine yazlıkçıların yerleşmeye başlaması, narenciye üretimi için gelen mevsimlik işçiler ile başlayan tarımsal göç ve Alevilerin çekim merkezi olması sebebi ile Türkiye'nin çeşitli yerlerinden yoğun olarak göç eden  Alevi nüfusun etkisi ile 2000'li yıllarda 54 binlere ulaşmıştır.

BELEDİYE TARİHİ


Narlıdere'nin 1950'li yıllarda İzmir İli merkez ilçesine bağlı muhtarlık ve merkezinin Aşağıköy olduğu bilinmektedir.

Narlıdere Belediyesi Aşağıköy'de 1962 yılında kurumuş ve ilk kaymakamı Kemal Bey'dir. 17 Kasım 1963 yerel seçimlerini Ali Fuat Çetinkılıç kazanarak 1977 yılına kadar belediye başkanlığı görevini sürdürmüştür. 1977 yılında yapılan yerel seçimde ise İhsan Erbakış belediye başkanlığını kazanmış ve 12 eylül 1980 askeri darbesine kadar görevde kalmıştır. Askeri darbe sonucu Erbakış görevden alınarak, Narlıdere İzmir Belediyesine bağlı şube haline dönüştürülmüştür.

1992 yılına kadar Konak ilçesinin bazı mahallelerinden oluşan bir semt konumunda olan Narlıdere, 3 haziran 1992 gün ve 21247 sayılı Resmi Gazetete yayınlanan kanunla Güzelbahçe ile birleştirilerek Narlıbahçe adıyla yeniden ilçe konumuna gelmiştir. Narlıbahçe ilçesi 27 aralık 1993 tarihinde kabul edilen 3949 sayılı kanunla Güzelbahçe ve Narlıdere adıyla tekrar iki ilçeye ayrılmıştır. 1992-1994 yıllarında Yıldırım Ulupınar, 1994-1999 yılları arasında ise Mustafa Karahan'ın belediye başkanlığı yaptığı Narlıdere'de, 1999 yılından beri Abdül Batur belediye başkanlığı görevini sürdürmektedir.


2009 yılında yapılan seçimlerde % 71’lik bir rekor oyla yeniden belediye başkanlığına seçilen Başkan Batur, görevde olduğu dönemde, 2. İnönü ve Atatürk Mahallesi gecekondu bölgelerinde gerçekleştirdiği “Kent dokusunu yenileme” projesi, Yukarıköy, Yeniköy ve Yenikale mahalleleri “Eski dokuyu yenileme” projeleriyle kentin siluetinin değişimini sağladı. Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi, Engelliler Merkezi, Yeni Pazaryeri, Ahmet Piriştina Demokrasi Meydanı, Üniversiteye Hazırlık Kurs Merkezi, Kültür Sanat ve Hobi Merkezi, Cemevi, eski cem evinin müzeye dönüştürülmesi, Güven Erkaya Spor Salonu, Ali Artuner Futbol Sahası gibi birçok projeye imza atan Batur, başarılı çalışmalarıyla Narlıdere’yi Ege’nin parlayan yıldızı yaptı. Bunun yanında 2009 yılında Kıyı Ege Belediyeler Birliği başkanlığına seçilen
Abdül Batur, Çanakkale’den Fethiye’ye kadar olan bölgede hizmet veren Kıyı Belediyelerinin sorunlarını çözme, dayanışmasını sağlama konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.


ŞEHİTLİK TARİHİ

Toplam 19 mezar bulunan Narlıdere şehitliği'ne, ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Deniz Topçusu tarafından iki kez topa tutulan Sancakkale de ilk saldırıda şehit olan 6 subay ve er gömülmüştür.


Şehitlikte ayrıca, 15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgali sırasında, Yunan kuvveti ve yerli Rumlar tarafından şehit edilen. 17. Kolordu Asker Alma Heyeti Başkanı ve Garnizon komutanı Albay Süleyman Fethi Bey ve 8 asker ile çeşitli zamanlarda şehit olan 4 görev şehidinin mezarı bulunmaktadır.

 

EKONOMİ:

Narlıdere'nin Simgesi Narenciye

İlçe ekonomisine katkı sağlaması amacıyla 1950'li yıllarda dikimine başlanarak oluşturulan ve Narlıdere'nin simgesi haline gelen narenciye bahçeleri, yer altı sularının borlaşması ve yoğun kuraklık nedeniyle zor günler geçiriyor. Narenciye ve çiçekçilik, Narlıdere'nin en büyük gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Bölgenin en büyük narenciye bahçelerine sahip ilçemiz, sera çiçekçiliğinin de önemli merkezlerinden birisini oluşturmaktadır. Konumu itibariyle sanayi tesisi bulunmayan ilçemizin gelir çeşidini artırma çalışmaları yapılmaktadır.Türkiye'nin en kaliteli ve verimli narenciye alanlarının yok olmaması için resmi kurumlar tarafından çeşitli projeler üretiliyor. Uzun yıllar İzmir ve Narlıdere ekonomisine büyük katkılar sağlayan narenciye bahçelerini korumak için ilk proje İzmir Valiliği, Narlıdere Belediyesi ve Narlıdere Sulama Kooperatifi işbirliği ile hazırlandı. Proje çerçevesinde Alionbaşı Deresi Altın Vadi içine bent yapılarak su toplandı. Toplanan suyun bahçelerde oluşturulan kuyulara aktarılması sağlandı. Bir kültür bitkisi olan, bol ve temiz su ile yaşayan narenciye bahçeleri için ikinci proje de Narlıdere Belediyesi'nin önerisi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı. Narenciye bahçelerini tamamen kurtaracak olan proje kapsamında Narlıdere İstihkam Okulu çıkışında yapımı gerçekleştirilen lokal arıtma tesisinden alınan temiz su bahçelere taşınacak ve sulamada kullanılacak. Bu suyun da gelmesiyle bölgede üretim kalitesi yükselecek ve narenciye bahçelerinin Narlıdere'ye kattığı doğal güzellik uzun yıllar yaşayacak.

NARLIDERE GEZİP GÖRÜLECEK YERLER


METROPOLDE KÖY KEYFİ

Yukarıköy Projesi, Narlıdere’nin ilk yerleşim yeri olarak Tahtacı Türkmen Alevilerinin kurduğu Yukarıköy Mahallesi, tarihine uygun olarak yeniden düzenleniyor. 10800 metrekarelik alanı kapsayan proje kapsamında, bölgede yer alan 9’u tescilli tarihi bina 153 konutun Narlıdere Belediyesi desteği ile restore edilecek. 


İzmir’de yaşayanlar olarak oldukça şanslıyız. Mahallemizde, sokağımızda üstümüze gelen, nefes almamızı bile etkileyen koca koca binalardan kurtulmak için birkaç dakikalık yolculuk yapmak yeterli. İzmir’in hangi noktasından hareket ederseniz edin, deniz yönüne doğru 10 bilemedin 15 dakikalık bir yolculuktan sonra o güzelim körfezin mis gibi imbat esintisini ta ciğerlerinizde hissetmeniz mümkün.

Beton yığınlar arsında sıkışıp kalmanın stresini atmak isteyenler için, tek alternatif tabii ki körfez değil. Her mevsim gezilip görülecek yerler var tabii ki.

Ancak size bu sayımızda şipşirin bir köyden bahsedeceğiz. Üstelik bu köy, kentin merkezinde otantik yapısını koruyarak ayakta kalmayı başaran tek köy. Resmi ismiyle Narlı Mahallesi, yerel adıyla Yukarıköy’ü gördüğünüzde; koca koca binaların arasında böylesine şirin, böylesine keyifli bir ortamın olduğuna şaşırıp kalacaksınız.



Nasıl Gidilir?

Arabası olmayanlar için Alsancak’tan 6-8-554 yada Konak/tan 5 - 7 yada 82 – 209 – 320, Buca’dan 670, Gaziemir’den 509 nolu otobüslere bindiğinizde Narlıdere Belediye durağında iniyorsunuz. Yoldan karşıya geçip belediyenin hemen yanındaki İsmet İnönü Caddesine girdiğinizde sadece 3 dakikalık bir yürüyüşten sonra bambaşka bir ortamın içinde bulursunuz kendinizi. Arabası olanlar için en kestirme yol, otobandan gidip gişelere varmadan Narlıdere sapağından çıktıktan sonra, Kavşaktan tekrar İzmir yönüne dönüldümü 500-600 metre ilerideki belediye yanından Yukarıköy’e ulaşabilirsiniz. Aracınızı Köy girişi yerine cemevinin arkasına park etmeniz daha doğru bir karar olur.

 

NARLIDERE KÜLTÜR VE CEMEVİ

Yanyatır ocağını kurucusu ve piri olarak bilinen Çobanlı Aşiretinden Durhasan Dede’nin (mezarı Adana Ceyhan ilçesi Durhasan Köyündedir) torunu olan Hızır Dede, obası ile 1800’lü yılların başında Narlıdere’de yerleşik hayata geçer.

Daha sonrasınada ibadetlerini yerine getirmek için bir cemevi yapılmasınan karar verirler ve diğer illerde yaşayan tahtacı Aşiretlerine yardım için haber salarlar. Gelen yardımlar üzerine 1874 yılında bugün Kültür evi olarak bilinen Tarihi Cemevi’nin yapımına başlarlar.

Bina adını kimsenin bilmediği Rum asıllı bir usta tarafından yapılmıştır. Kerestelerinin Antalya’nın Finike İlçesinin Gökbük Köyünden katırlarla getirildiği, salon taşlarının ise Malta’dan deniz yoluyla getirildiği bilinmektedir.

Yanyatır Ocağı diye de bilinen tarihi Cemevi Türkiye’deki Tahtacı Aşiretlerinin en büyük ve en kutsal iki ocağından birisidir. Diğeri de Aydın Reşadiye’de olan Emiroğulları Ocağı’dır. Cemevinin en önemli işlevi “Dara Durma (Baş Okutma) da bilinen Sorgu Cemlerinin burada yapılıyor olmasıdır.

Tarihi Cemevi’nin girişinde sağda aşevi ve kurban kesim yerlerinin olduğu fakat buraların tamamen yıkıldığı ve yine sağda yer alan mezarlıkta Mürşit yakınları ve akrabalarının yattığı bilinmektedir. Binanın ön bahçesinde yer alan kuyunun başında eskiden genç kızların sevgililerine maniler söyleyerek eğlendikleri, Cem Törenlerinin girişteki büyük salonda yapıldığı, sağdaki ve soldaki odalarda mürşitlerin kaldığı, üst katlarda dışarıdan gelen taliplerin (konukların) ağırlandığı bilinmektedir.

13. yüzyılda Anadolu’da “Ağaç Eri” olarak da bilinen tahtacılar 16. yüzyılda Osmanlı vergi nüfusu tahrir defterine Cemaat-ı Tahtacıyan olarak geçerler. Bu yüzyıldan sonra yerleşik hayata geçilen döneme kadar göçebe olarak dağları ve ormanlık alanları yurt edinerek ağaç işleri ile uğraşırlar. Ağaç işleme sanatının en iyi temsilcisidirler. Bu sanatın en güzel örneklerini Cemevi’nin üst katlarındaki tavan süslemelerinde görebilmekteyiz. Narlıdere Cemevine Nasıl Gidilir

İzmir Cemevleri İçin Tıklayınız.

Cemevi’nin yapılışı sırasında yaşanan bir öykü şöyledir.

“Antalya’nın Finike ilçesi Gökbük Köyü’nden olan Musa emmi, o dönemin mürşidi Hızır Efendi tarafından, cemevi yapılmasına yardım çağrısından sonra, çam ağaçlarından iki adet mertek (ağaç kütüğü) kesip katırına yükler. İki merteği Narlıdere’ye getirmek için yola çıkar. Günler süren yolculuktan sonra nihayet tarihi cemevinin yapılacağı yere gelir. Mertekler katırdan indirilir ve mürşide haber verilir. Mürşit, ağırbaşlı haliyle, getirilen merteklere şöyle bir bakar; düzgün olanını ayırır, diğerini ayağı ile biraz ileriye yuvarlar. Yuvarlanan mertek biraz yamuktur. Mürşit, Musa emmiyi karşısına alır ve hafiften azarlarcasına, ‘Bre zındık! Burası cemevi! Burada kırklar meclisi temsil edilecek. Bizde yamuk olmaz. Bu kapıdan yamuk bir şey girer mi?’ der ve cezalandırır onu.

Verilen ceza şöyledir: Musa Emmi bu yamuk merteği alıp geldiği yere (Antalya-Finike’nin Gökbük Köyü) geri götürecek, yerine düzgün bir mertek getirecektir.”

AHMET PİRİŞTİNA DEMOKRASİ MEYDANI


Narlıdere Ahmet Prişitina Demokrasi Meydanı yenilenen yüzüyle Narlıderelilerin buluşma noktası olacak. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’un seçim vaadi projelerinden biri olan Demokrasi Meydanı Narlıdere ’linin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak.

 

Yeni meydan Narlıderelilerin Buluşma Noktası Olacak

Proje ile ilgili bir açıklamada bulunan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere’ye yakışan ve ihtiyacı olan bu projeyi yakın zamanda Narlıdere’ye kazandıracaklarını ifade etti. Batur “Narlıdere Demokrasi Meydanı projesi yeniden hazırlandı, ihale şartnamesi hazırlandı, Ocak ayı bütçesinin onaylanmasından ve bütçe çalışmaları bittikten sonra ihaleye çıkıyoruz. Yapacağımız bu proje ile Demokrasi meydanına yeni bir kimlik kazandıracağız. Daha fazla alan ihtiyacımızı karşılamak için meydanda bulunan alışveriş merkezini 1. Bodrum katına alıyoruz, alışveriş merkezine vatandaşlarımız yürüyen merdiven vasıtası ile girip çıkabilecekler ve aynı zamanda araçları ile gelen vatandaşlarımızda yine alışveriş merkezinin bulunduğu bodrum katına yapılacak olan yer altı otoparkını kullanabilecekler. Bu otopark zaten uzun zamandır vatandaşlarımızın isteği ve ihtiyacıydı. Bu şekilde bölgenin otopark sorunu da çözülmüş olacak. Demokrasi meydanımızın yüzü değişirken aynı zamanda çevresinde yaşayan ve bu meydanı kullanan insanlarımızın her türlü ihtiyacını karşılamasını öncelik olarak ele aldık. Narlıdere Demokrasi Meydanı yeni yüzüyle Narlıdere’lilerin içinde yaşayacağı bir meydan olan planladı ve tasarlandı. Giriş kısmından otoparkına kadar Narlıdere’ye yakışan bir proje olacak. Meydana yapacağımız insanlarımızın oturup sohbet edeceği, zamanlarını güzel bir şekilde geçireceği modern kafeteryası ile vatandaşlarımıza hizmet verecek. Demokrasi meydanında buluna törenleri gerçekleştirdiğimiz alan için bir takım değişiklikler olacak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni heykeli ve kaidesi ile meydanımıza kazandıracağız. 1 yıl içerisinde tamamlamayı planladığımız Demokrasi meydanımız Narlıdere’ye yakışır ve herkesin buluşma noktası olacaktır şimdiden tüm hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

YAŞAR KEMAL KÜLTÜR VE SANAT VADİSİ

Narlıdere için çok önemli projemizin tanıtım törenini Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Dört yıl önce 2. İnönü Mahallesi’nde projemize başladığımızda tüm Narlıdere ve İzmirli kardeşlerimizin faydalanacağı bir yeşil alan oluşturmak amacı ile yola çıktık. 80 bin m² büyüklüğündeki proje alanı kapsamında; 400 kişilik düğün salonu ve VIP restoran, 500 Kişilik kafeterya, 20 araçlık kapalı, 200 araçlık açık otopark alanın yanı sıra,  amfi tiyatro, 1500 m² açık restoran ve kafeterya alanı, çeşitli spor ve aktivite alanları yer alıyor.

Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi, Narlıdere’ye hayat verecek, nefes aldıracak. Bu proje aynı zamanda Sayın Aziz Kocaoğlu’nun İzmir teras projelerinin ilki. Bu eski parayla 6.830 trilyon. Belediye bütçemiz yetmediği zaman her zaman olduğu gibi ağabeyimize, İzmir’in babasına gidiyoruz. Yine gittik ve bu projeye desteklerini esirgemedi. Kendisine burada Narlıdereliler ve İzmirliler adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

NARLIDERE İLÇESİNE ULAŞIM

 

Menemen İlçesi İl merkezine uzaklığı 17 km dir. İlçeye şehir merkezinden şehir içi ESHOT otobüs hatlarıyla ; 554 ya da 950 NARLIDERE – KONAK ulaşabilirsiniz. Karşıyaka ve ya Bostanlı yönünden vapur ile Üçkuyular iskeleye gelip 5 NARLIDERE - ÜÇKUYULAR İSKELE ve 6 ARIKENT – 7 SAHİLEVLERİ- ÜÇKUYULAR İSKELE hatlarını kullanarak da ilçeye ulaşmanız mümkündür.

Evka3 – Fahrettin Altay Metro banliyö sistemi ile de Fahrettin Altay’a ulaşıp, buradan 971 NARBEL- F. ALTAY AKTARMA otobüs hattı ile ilçeye ulaşmanız mümkündür.

HAT NOBAŞLANGIÇBİTİŞGÜZERGAH
5NARLIDEREKONAKF.ALTAY - İNÖNÜ CD. - VARYANT
6ARIKENTKONAKF.ALTAY - MİTHATPAŞA
7SAHİLEVLERİKONAKNARLIDERE - F.ALTAY - MİTHATPAŞA
8GÜZELBAHÇEHALKAPINAR METROMİTHATPAŞA - MONTRÖ - ALSANCAK
82SİTELERKONAKGÜZELBAHÇE - NARLIDERE - İNÖNÜ CD.
209SİTELERKONAKNARLIDERE - F.ALTAY - MİTHATPAŞA
320BADEMLERKONAKYELKİ - YALI KAH. -NARLIDERE - İNÖNÜ CAD.
370NARBELKONAK2.İNÖNÜ-F.ALTAY-İNÖNÜ CAD.
460ÜÇKUYULAR İSKL.NARLIDERETURKUAZ - 9 EYLÜL HAST.
510NARLIDEREGAZİEMİRSERBEST BÖLGE-OTOBAN-F.ALTAY-9 EYLÜL HAST.
512NARLIKONAKF.ALTAY - MİTHATPAŞA
671NARLIDERETINAZTEPEOTOBAN-CENNETÇEŞME-YIKIKCAMİ-ZEYREK PETROL-DOSTLUK BULV.-ESKİ AYDIN YOLU-NATO-ŞİRİNYER



NARLIDERE İLÇESİ HARİTA


Etiketler: Narlıdere, Narlıdere Hakkında Bilgi, Narlıdere Forum, Narlıdere Hastanesi, İzmir İli Narlıdere İlçesi, Narlıdere İlçesi Hakkında Bilgi, Narlıdere Rehberi, Narlıdere İlçesi Sınırları, Narlıdere Nereye Bağlı, Narlıdere İzmir, Narlıdere hakkında, İzmir Narlıdere Otelleri, Narlıdere Türkiye Otelleri, Narlıdere Pansiyon,  Narlıdere İlçesi, İzmir Narlıdere Belediyesi, İzmir Narlıdere Köyleri, Narlıdere Gezilecek Yerler, İzmir Narlıdere Satılık Ev, İzmir Narlıdere Haritası, Köyü Satılık Ev, Narlıdere Köyü Satılık Arsa, Narlıdere Satılık Bahçe, Narlıdere Köyleri Harita, Narlıdere, Narlıdere Köyü Satılık, Dolmuş Saatleri, Narlıdere Köyü Muhtarlığı, İzmir Merkez satılık ev Satılık Evler, Narlıdere Nüfusu, Narlıdere Gezilecek Yerler, Narlıdere Nedir, , Narlıdere Koyları, Narlıdere Plajları, Narlıdere Köyleri, Narlıdere Harita, Narlıdere  İlçesi Haritası, Narlıdere Belediyesi Burs, Narlıdere, Narlıdere kurtuluş günü, İzmir Narlıdere Nerede, Narlıdere Belediyesi Telefon, Narlıdere Hakkında, Narlıdere Otogar, Narlıdere Ünlüleri, Narlıdere Kuruluş Tarihi, Narlıdere Hakkında Bilgi, İzmir Narlıdere Haberleri, İzmir Narlıdere Kiralık Daire, Narlıdere yangın, İzmir Narlıdere Kiralık, Narlıdere Belediyesi Etkinlikleri, İzmir Narlıdere Satılık Ev, İzmir Narlıdere Gezilecek Yerler, Narlıdere Rehberi, İzmir Narlıdere Rehberi, Narlıdere Postta Kodu, Narlıdere Kaymakamı Kimdir, Narlıdere Belediye Başkanı Kimdir, Narlıdere Kurtuluşu, Narlıdere Adı Nereden geliyor, İzmir Narlıdere Haritası, Narlıdere Balık, Narlıdere Okulları, Narlıdere Türkiye Otelleri, Narlıdere Hakkında Kısa Bilgi, İzmir Narlıdere Nöbetçi Eczane, Narlıdere İzmir, Narlıdere Hangi İlin İlçesidir, Narlıdere Öğretmenevi, Narlıdere Eğitim, Narlıdere Hava Durumu, Narlıdere Fotoğrafları, Narlıdere İzmir İlindedir, Narlıdere Hayvancılık, İzmir Narlıdere arası kaç Km'dir?, Narlıdere Nereye Bağlı, İzmir Narlıdere Satılık Daire, Narlıdere City Guide, Narlıdere adını nereden alır, Narlıdere Hakkında Uzun Bilgi, Narlıdere Belediyesi Nerede, İzmir Narlıdere Adliyesi, Narlıdere Mahalleleri, Narlıdere Fırsatları,  Narlıdere Köyleri nelerdir, Narlıdere Resimleri, Narlıdere Eğlence Mekanları, Narlıdere Sokakları, Narlıdere Eğlence Yerleri, Narlıdere gezilecek yerler, İzmir Narlıdere köyleri, Narlıdere belediyesi hangi partiden, Narlıdere Turizm,  İzmir Narlıdere kaç km, İzmir Narlıdere satılık evler, İzmir Narlıdere kaymakamlığı, Narlıdere Resimleri, Narlıdere Camileri,  Narlıdere Nerede Haritası ve Narlıdere Mahalleleri, Narlıdere Canlı İzle, Narlıdere Canlı Kamera,  Narlıdere Fotoğrafları, Narlıdere Mobese, Narlıdere Gezip Görülecek yerler, Narlıdere kalınıcak yerler, Narlıdere Hava Durumu, Narlıdere Gezi Rehberi, Narlıdere Mobesa, Narlıdere Ulaşım Rehberi, Narlıdere Nüfusu,  Narlıdere gezilecek noktalar, Narlıdere Etkinlikleri, Narlıdere Pazarı, Narlıdere Sağlık, İzmir Otogar Narlıdere Arası Kaç Km, İzmirden Narlıdere'ye Nasıl Gidilir, İstanbul İzmir Narlıdere Kaç Kilometre, İzmir Havaalanı Narlıdere Arası Kaç Km, İzmirle Narlıdere Arası Kaç Km, İzmir Narlıdere Konak Arası Kaç Km, Narlıdere Alsancak Arası Kaç Km, İzmir Narlidere Arasi Kac Dakika, Narlıdere Ulaşım, Narlıdere Seyahat, Narlıdere Marketleri, Narlıdere AVM, İzmir Narlıdere Ekşi, Narlıdere Haritası, Narlıdere Yol Tarifi,  İzmir Narlıdere Belediyesi, Narlıdere Kaplıcaları, Narlıdere Türkiye Yaklaşan Etkinlikler, Narlıdere Kiliseleri, Narlıdere Haritası, İzmir Narlıdere Gezilecek Yerler, Narlıdere Alışveriş Merkezleri, İzmir Narlıdere Mahalleleri, Narlıdere Tren İstasyonu,  Narlıdere Kaymakamlığı, Narlıdere Nasıl Gidilir, Narlıdere Sağlık Rehberi,   Narlıdere Eğitim Kurumları, Narlıdere Sinagogları, Narlıdere Kamu Kurum ve Kuruluşları, Narlıdere belediyesi iftar çadırı, Narlıdere Belediyesi İş İlanları, Narlıdere Haber, Narlıdere Eleman Arayanlar,  Narlıdere İlçesi Mahalle Listesi ve Mahalle Haritaları, Narlıdere Son Dakika, Narlıdere ilçesi nereye bağlı " Narlıdere hakkında detaylı bilgiler  sayfamıza hoşgeldiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net