İNSAN HAKLARI İHLALİ İDDİASI BAŞVURUSU

İNSAN HAKLARI İHLAL İDDİASI BİREYSEL BAŞVURUSU YAPACAKLARIN DİKKATİNE..

ÖNEMLİ UYARI!

İnsan hakları ihlal iddiaları ile ilgili başvuruları incelemek ve araştırmak, İnceleme ve araştırma sonuçlarını değerlendirmek ve alınabilecek önlemlere ilişkin çalışmaları koordine etmek görevi, 4643 sayılı kanunla Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’na verilmiştir.
Bakanlık Makamının 27.02.2004 tarihli Onayları ile kurulan İçişleri Bakanlığı İnsan Hakları İhlal İddialarını İnceleme Bürosunca, kolluk kuvvetlerince (Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik) insan hakları ihlallerine maruz kalanların ihbar ve şikayetleri değerlendirilmektedir.
Müfettiş bilgi ve tekniğini gerektirmeyen ihbar ve şikâyetler ise DEĞERLENDİRİLMEMEKTEDİR. Bu tür talep ve şikayetler ilgili kurum veya kuruluşlara yapılarak, daha hızlı ve daha sağlıklı sonuç alınabilir.
Bu nedenle, Sitemize; kolluk kuvvetleri (Polis, Jandarma,Sahil Güvenlik) tarafından yapıldığı iddia edilen insan hakları ihlalleri ile ilgili talep ve şikayetlerinizi göndermenizi, bunun dışındaki insan hakları ihlali niteliğinde görülen başvuruların ise, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına (ihb@basbakanlik.gov.tr) yapılması gerekmektedir.Önemle duyurulur.

Bireysel başvurunuzu başvuru formunda yer alan boşluğa belirtmeden önce, şu hususları gözönünde bulundurmanız gerekmektedir.

 
1.  Öncelikle başvurunuza yazılı veya elektronik posta ile cevap verilmesini istiyorsanız kimlik numarasını öğrenerek mutlaka belirtmelisiniz. İsminiz kesinlikle saklı tutulacaktır.
2.  Kendinizin bir insan hakları ihlaline uğradığınızı düşünüyorsanız olayın ayrıntılarını belirtmenizde fayda bulunmaktadır. Bu çerçevede ihlale konu olayla ilgili ifadeleri başvuru metnini "Ne?, Neden?, Nasıl?, Nerede?, Ne Zaman?, Kim?" bilgilerini sağlayacak şekilde yazınız. Yapacağınız başvuruda uygun olarak şikayet edilen kurum ve şikayete konu hak konularını aşağıdaki listeden yararlanarak belirtiniz.

 

a. HAK KONULARI LİSTESİ

  1. Adam Öldürme
  2. İşkence Yasağı
  3. Kötü Muamele Yasağı

 

3. İnsan hakları ihlali ile ilgili şikayet başvurusunu internet üzerinden online olarak yapacakların dikkatine: Başvurunuzun durumunun ve verilen cevabı, başvuru takp sayfasından, başvuru sırasında aldığınız “numara” ve “rumuz”unuzu girerek görebilirsiniz.


Yapmak istediğiniz başvuru bakanlığımızla ilgili mi? EVET 

 

Kaynak : https://www.e-icisleri.gov.tr

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net