EGE ÜNİVERSİTESİ


İzmir Üniversiteleri sayfamızın bu bölümünde ise sizlere Ege Üniversitesi Hakkında Öğrenmek isteyeceğiniz tüm Bilgileri sunmaya çalışacağız.
İZMİR ÜNİVERSİTELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ İLGİLİ   ÜNİVERSİTENİN LOGOSUNA TIKLAYIP BİLGİLERE KOLAYLIKLA ULAŞABİLİRSİNİZ.  EGE ÜNİVERSİTESİ

Türkiye'nin En büyük Kampüsüne sahip olan Ege Üniversitesi 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulmuş olup, 9 Mart 1956 günü düzenlenen bir törenle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.

Ege Üniversitesi, 1955 yılında Türkiye nin dördüncü üniversitesi olarak İzmir in Bornova ilçesinde 3.450 dekarlık bir alanda kurulmuştur. Türkiyenin ve özellikle Ege Bölgesinin eğitilmiş insan gücü gereksinimini karşılamanın yanında, bölgenin; sanayi, ticaret, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimine, 1982 yılına kadar tek üniversite olarak katkıda bulunmuştur. 1982 yılında, bünyesinden Dokuz Eylül Üniversitesi ni oluşturmuş, sonraki yıllarda Ege Bölgesi ndeki tüm üniversitelerin kurulmasında ve gelişmesinde önemli roller oynamış, nihayet, İzmirdeki iki vakıf üniversitesinin garantörlüğünü üstlenerek, kurulmalarına olanak sağlamıştır. Günümüzde Ege Üniversitesi, Bölgenin ilk üniversitesi olma sorumluğunun bilinciyle İzmir ve Bölge üniversitelerinin farklı alanlardaki işbirliği platformlarına önderlik etmektedir.
55 yıllık köklü geçmişinde ülkeyi geleceğe taşıyacak 150.000'den fazla nitelikli mezun vermiş ve Leiden Üniversitesi kriterlerine göre dünyadaki ilk 500 üniversite içerisinde yer alan altı Türk üniversitesi içerisinde ikinci olan Ege; University Ranking by Academic Performance Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan sıralamada ise Türkiye deki en iyi on üniversite sıralamasında üçüncü sıradadır.Ege Üniversitesine bağlı 14 Fakülte, 9 Enstitü, 6 Yüksekokul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı,8 Meslek Yüksekokulu, 5 Bölüm ve 27 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, toplam 27.195 dekarlık alana sahiptir. Ege Üniversitesi; en son teknoloji ile donatılmış modern kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve öğrenci köyü ile 70.000 kişilik bir kampüs kenttir.
Kampüs içinde kongre, seminer, kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Prof. Dr. Yusuf Vardar – MÖTBE Kültür Merkezi ve kampüs dışında, İzmir kent merkezinde (Konak) Atatürk Kültür Merkezi, Menemen ve Mordoğan da Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ da Rasathanesi, Urla da ve Tuzla da su ürünleri tesisleri, Özdere ve Çeşme de eğitim ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Ege Üniversitesi Hakkında Bilgi: Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk fakülteler, Tıp ve Ziraat Fakülteleri olmuştur.

Aynı öğretim yılında, Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Bu tarihten sonra, hızla gelişen Ege Üniversitesi bünyesinde 1961' de Fen Fakültesi, 1968de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakülteleri açılmış, 1969' da ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adıyla Ege Üniversitesine bağlanmıştır. Ege Üniversitesi 1976' da üç yeni fakülte daha kazanmıştır: Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi. 1977' de Gıda Fakültesi, 1977de Ege Üniversitesinin ikinci Tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi, ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Aynı yıl İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak "İşletme" ve aynı şekilde, üniversitenin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle, Tekstil, Makina, İnşaat, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur.

Bu arada, değişik tarihlerde çeşitli yüksek okullar ve araştırma enstitüleri kurularak yaklaşık yirmi yıllık bir süre sonunda, Ege Üniversitesi kuruluş sürecini tamamlamıştır.


1980 yılı itibarıyla bünyesinde 7 Fakülte, 9 Yüksek Okul, 7 Araştırma Enstitüsü bulunan Ege Üniversitesi, 2000' i aşkın

öğretim elemanı, 5000' den fazla personeli ve 20.000 aşan öğrencisiyle Türkiyenin en büyük üniversiteleri arasında yer almıştır.


1982 tarihinde Ege Üniversitesi iki ayrı üniversite haline dönüşmüş ve böylece Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuştur. Bugün Ege Üniversitesine bağlı 11 Fakülte, 5 Yüksek kul, 8 Meslek Yüksek Okulu, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 7 Enstitü, 6 Bölüm ve 21 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır. 2001-2002 öğretim yılı itibarıyla 7.043 ön lisans, 20.587 lisans, 1.806 yüksek lisans ve 1071 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 30.887 öğrencisi olan Ege Üniversitesinde görevli öğretim elemanı 2.809, idari personel sayısı ise 3.609'dur.

  EGE ÜNİVERSİTESİ TANITIM FİLMİ (2017)  


Çevre ilçelerdeki bina ve arazileri hariç, esas olarak Bornovada 3450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuş olan Üniversite kampüsünde, en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphane ile kapalı yüzme havuzu, spor salonu, futbol, basketbol, mini-futbol, tenis kortları gibi spor tesisleri ve ayrıca kafeteryalar, satış yerleri, akademik personel için üniversite lokali, öğrenci stajları için konukevi mevcuttur. Kampüs yeterli otoparklar, yollar ve bu yolların üzerinde yönlendirme levhaları ile donatılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi kampüsündeki telefon ve bilgisayar ağıyla birimlerarası, İzmir içi ulusal ve uluslararası iletişim kurmak mümkündür.


Üniversite İzmirin en büyük ilçelerinden Bornovada kurulmuştur. Bornovadaki Kampüs 3700 dekar alanı olan ve bir park görünümü ile eğitim, kültür, spor ve sosyal hizmetler amaçlarıyla kullanılan binalardan oluşmaktadır. Kampüs yeterli otoparklar, yollar, trafik işaret ve yönlendirme levhaları ile donatılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi kampüsündeki telefon ve bilgisayar ağıyla birimlerarası, İzmir içi, ulusal ve uluslararası iletişim kurmak mümkündür.


Ege Üniversitesinin Ankara, İstanbul, İzmir kavşağında olması nedeniyle şehirler arası ulaşımı sorunsuz yaşayan kampüsümüze, Büyük Şehir Belediyesinin devamlı otobüs servislerinin yanı sıra Üçyol-Bornova hattında hizmet veren metro ile de İzmirin her tarafından ulaşım oldukça kolay olmaktadır.


Üniversitemiz öğrencilerinin konaklamaları için Kampüs içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Kız ve Erkek Yurtları hizmet vermektedir.


Rektörlük ve Üniversitenin Kampüs dışında yer alan Bornovadaki çeşitli birimlerinin yanısıra, Konakta Atatürk Kültür Merkezi, Tire, Bergama ve Ödemişte meslek yüksekokulları, Urla, Menemen, Mordoğan, Çiğli ve Özderede uygulama ve eğitim merkezleri, Kurudağda Rasathanesi vardır. Bu olanaklarla Ege Üniversitesi eğitim, bilim, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda hem öğrencilere hem de topluma hizmet vermektedir. Ege Üniversitesi bu hizmetlerini genişletmek amacıyla Çeşme ilçesinde Batı Kampüsü hizmete açılmıştır. 
2011 yılında Ege Üniversitesi, Dünyanın en iyi 500 Üniversitesi arasında yer aldı.


27.07.2013 tarihli Ege Üniversitesi Haber :Türkiye'de bilimsel araştırmalara verilen desteğin dörtte üçünü oluşturan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK)'ın 2013 yılı birinci dönem proje önerilerinde kabul ettiği 26 projeyle birinci olan İstanbul Teknik Üniversitesi'nin ardından 23 projeyle ikinci olan Ege Üniversitesi'nin başarısı Üniversitede büyük sevinç yarattı.


Not: 
Ege Üniversitesi ile Tokyo Üniversitesi arasında dev anlaşma haberi 05.08.2014 tarihli haberi Ege Haber


27.08.2014 tarihinde Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı arasında Eğitim ve Danışmanlık İşbirliği Protokolü İmzalandı. İmzalanan protokol ile Ege Üniversitesi'nin bilgi bikrimi ve elindeki imkânlar ölçüsünde KKTC – KHK'ya sınavlarla ilgili konularda bilimsel destek vermesi,  bu konularla ilgili Avrupa Birliği (AB) ve TUBİTAK benzeri kurumlar tarafından yayınlanan projelere katılım ortaklığı sağlanması bekleniyor.     


NEDEN EGE ÜNİVERSİTESİ ?


HEM GEÇMİŞ , HEM GELECEK ; EGE ÜNİVERSİTESİ


Ege Üniversitesi, Dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içinde

Center for World University Rankings, dünyanın en iyi 1000 üniversitesinin yer aldığı listeyi açıkladı.


Ege Üniversitesi, Türkiye’den  listeye giren 10 üniversite arasında  6. sırada yer aldı. Üniversitelerin; eğitim kalitesi, mezunların işe girme oranı, etkinlikler, akademik yayınlar, patentler gibi sekiz temel göstergeye göre değerlendirildiği listeye Ege Üniversitesi 779.’uncu sıradan girmeyi başardı.  

 

TÜRKİYE'DEN 10 OKUL LİSTEDE


En iyi 1000 üniversite sıralamasına Türkiye’den giren üniversite sıralaması ise şöyle;

  1. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (470'inci)
  2. İstanbul Üniversitesi  (623'üncü )
  3. Hacettepe Üniversitesi  (634’üncü)
  4. Ankara Üniversitesi  (725’inci)
  5. İstanbul Teknik Üniversitesi  (742’nci)
  6. Ege Üniversitesi  (779’üncü)
  7. Boğaziçi Üniversitesi  (837’inci)
  8. Bilkent Üniversitesi  (842’nci )
  9. Gazi Üniversitesi  (852’nci)
  10. 9 Eylül Üniversitesi  (954'üncü )Niçin Ege Üniversitesi


• Birçok ilke imza atmış, 59 yıllık köklü geçmişe sahip üniversite.


• Bölgedeki birçok devlet ve vakıf üniversitesinin kurulmasında öncülük etmiş ve/veya garantörlüğünü

üstlenmiş üniversite


• 59 bin öğrenci, 3206 öğretim elemanı ile yarım asrı aşmış köklü geçmişinde ülkeyi geleceğe taşıyacak 200.000’den fazla nitelikli mezun veren üniversite


• Sağlık, yaşam boyu eğitim, kültürel mirasların ortaya çıkarılması, çevre sorunları ve çözümleri gibi farklı alanlarda topluma hizmetler üreten üniversite


•Güçlü bölgesel etkisi olan, uluslararası araştırma kalitesi ve toplumsal faydayı ön planda tutan, dinamik üniversite


• Uluslararası düzeyde sunduğu kaliteli eğitim, teorik ve uygulamalı araştırma   faaliyetlerinin yanında, sanayi ile üniversiteyi AR-GE, inovasyon, bilgi ve teknoloji transferi konularında buluşturan, hedefleyen 3. nesil üniversitenin ülkemizdeki ilk örneklerinden biri


“İş bulmada öncelikler KİŞİSEL GELİŞİM düzeyi doğrultusunda KİŞİSEL FARKLILIKlarla oluşur. Ege Üniversitesi size, kişisel farklılıklar yaratacağınız ortamlar sunar.”


KALİTELİ EĞİTİM


• URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı tarafından hazırlanan 2013 – 2014 yılı Akademik Performans Raporuna göre Ege Üniversitesi; Türkiye deki üniversiteler arasında 4. sırada, “ En İyi Dünya Üniversiteleri” sıralamasında ise 500 üniversite içerisinde 486. üniversite


• 2014 yılı Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi Sıralamasında 15. sırada yer alan üniversite


• 116 patent ve faydalı model, 243 uluslararası teknoloji transferi ve işbirliği anlaşmaları, 21 mezun öğrenci şirketi, 10start-up şirketi, 3 Spin-Off ile girşimci ve yenilikçi üniversite


• Avrupa Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede başarılı bulunularak, Avrupa genelinde çok az sayıda üniversite ile birlikte Bologna sürecini tamamlayarak AKTS (ECTS) Etiketi ödülünü almış üniversite


• Avrupa Komisyonu’nun verdiği yetki ile 2005 yılı itibari ile Diploma Eki Etiketi veren ilk iki Türk Üniversitesinden biri


• Avrupa Birliği Erasmus Eğitim Programı ile Avrupa’ya ilk öğrenci gönderen üniversite


• Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından açıklanan verilere göre; 2012 – 2013 döneminde Erasmus Öğrenim Hareketliliğinde Türkiye 1.si


• 2013 – 2014 döneminde en yüksek bütçe kullanacak üniversitelerden biri


• TÜBİTAK ARDEB istatisliklerine göre Ege Üniversitesi 2013 yılında;   


• 298 proje ile TÜBİTAK’a en fazla proje önerisinde bulunan 2. Üniversite


• 78 desteklenen proje ile projeleri en fazla desteklenen 2. Üniversite


• 11.118.600 TL TÜBİTAK araştıma fonu desteği ile toplam proje bütçesi açısından 5. Üniversite


• TÜBİTAK proje değerlendirmelerinde görev alan panelist, hakem ve dış uzman sayısı bakımdan 3. Üniversite


• TÜBİTAK – BİDEB Yurda Dönüş ve Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı kapsamında 103 başvuru ve 60 kabul ile programdan en fazla yararlanan 2. üniversite


• 2013 yılında TÜBİTAK 1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destek Programı kapsamında iyi uygulama olarak desteklenen ilk 10 Üniversiteden biri


• 2002 – 2013 yılları arasında 199 Avrupa Birliği projesi başvurusu sonucu desteklenen 61 Avrupa Birliği Projesi, 2013 yılında 25 SAN-TEZ projesi ve 1.781 Bilimsel Araştırma Projesini yürüten, sanayi ile işbirliklerini sürekli arttıran ve bilgi birikimini toplum faydasına sunan üniversite


• 2013 yılında SCI’de toplam 1381 yayını bulunan üniversite


• Akredite edilmiş laboratuvarları, Tıp Fakültesi,  Mühendislik Fakültesi, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü, Eczacılık Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokul, Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) ile kaliteli eğitimin standardını sürekli yükselten bir Üniversite


• Nitelikli ve deneyimli eğitim kadrosuna sahip Ege Üniversitesi’nde öğretim elemanı başına düşen ortalama öğrenci sayısı 18


• Yıllık 900.000’den fazla kullacıya hizmet veren, aynı anda 2000’e yakın kullanıcının yararlanabildiği, 200.688 basılı kitap, 103.896 elektronik kitap ve 23.653 elektronik dergi, 114 kurumsal e-dergi, 42 veri tabanı, 600 internet erişim noktası ve kablosuz erişimi ile; nadir eser koleksiyonu, görme engellilere yönelik hizmetleri, tez ve multi-medya koleksiyonu ile Türkiye’deki en büyük üniversite kütüphanelerinden biri


• Son teknoloji cihazlarla donatılmış 89 genel amaçlı bilgisayar laboratuvarı, fakülte ve yüksekokullarda 384 bilimsel araştırma laboratuvarı ve 149 öğrenci laboratuvarı, 24 saat kesintisiz internete ulaşabilmeyi sağlayan teknolojik alt yapısı ile binlerce bilgisayarı, klinikleri, deneme istasyonları, atölyeleri, fabrika ve çiftliklerinde gerçekleştirilen uygulama ve stajlarla, öğrencilerin deneyim kazanmalarını teşvik eden, bilgiye hızlı erişim sağlayan gelişmiş bilgisayar altyapısı


• Her bilim dalının gerektirdiği mesleki yabancı dil eğitimi
  


YAŞAYAN KAMPÜS ÜNİVERSİTESİ
   
         • Öğrencilere etkin olarak çalışabilecekleri ortamlar yaratan, ilgi alanlarına uygun sanat tarihinden,

fotoğrafa bisikletten Amerikan futboluna geniş bir yelpazede 68 öğrenci topluluğu ile aktif kampüs yaşamı


• 35 yıldır düzenlenen 300’den fazla etkinliğin gerçekleştirildiği geleneksel Bahar Şenlikleri


• Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, Dans Festivali, Kitap Günleri, açık ve kapalı alan etkinlikleri ile yıl boyunca hareketli bir kampüs yaşamı


• Çok sayıda bilimsel ve sosyal toplantıların yapıldığı kültür merkezleri, konferans salonları ve 15’den fazla sergi alanı


• 2.600 kişilik Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu; Açık Yüzme Havuzu; 3.150 kişilik müsabaka salonu, 2 antrenman salonu, 2 jimnastik salonu, kondisyon salonu ve masa tenisi salonuna sahip Büyük Spor Salonu; 7 açık, 2 kapalı Tenis Kortu ve Antrenman Duvarı; 3.000 kişilik tribünlü uluslararası standartlarda atletizm pisti ve standart ölçülerde futbol sahası ve çok amaçlı spor salonlarından oluşan 20 Mayıs Spor Tesisleri; 1.000 kişilik 50. Yıl Spor Salonu; 250 kişilik Küçük Spor Salonu; açık koşu parkuru ve açık spor sahası; 286 m2 kapalı alana sahip Sağlıklı Yaşam Merkezi; 2 adet sentetik çim futbol antrenman sahası; fakülte/yüksekokulların bünyesinde pek çok açık basketbol ve voleybol sahaları; 2,3 km uzunluğunda bisiklet yolları ile spora önem veren ÜniversiteDİNAMİK ÜNİVERSİTE
             


• Engellilerin hayatını kolaylaştıracak rampa, asansör ve platformlara sahip, sağlıklı yaşam altyapısı oluşturulan “Erişilebilir kampüs”


• Yeşil alanları, bisiklet yolları, kültür-sanat ve spor tesisleri, öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar ve Öğrenci Köyü, yemekhaneleri, kafeteryaları, çarşısı, alışveriş merkezleri, sineması, bankaları, hastanesi, EÜ Radyosu ve Televizyonu ile bir öğrencinin dışarı çıkmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir kampüs


• Yalnızca öğrencilerin değil halkın ziyaretine de açık olan Etnografya Müzesi, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi, Böcek Müzesi, Edebiyat Fakültesi Eski Eser Koleksiyonu, Botanik Bahçesi ve diğer müzeleri

EGE ÜNİVERSİTESİ BURS OLANAKLARI


EGE Üniversitesi Öğrencilerine Burs veren Kurumlar
Üniversiteye ilk defa kayıt yaptıran öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs, öğrenim ve katkı kredisi için ÖSYM sonuçları açıklandıktan sonra YURTKUR’un
www.kyk.gov.tr internet adresinden müracaat edeceklerdir. Ayrıca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bursu için eğitim-öğretim yılı başladıktan sonra Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından da başvuru alınarak bursiyer seçimi yapılmaktadır. İnternet üzerinden başvuru yapılmış olması, ilgili müdürlük aracılığı ile de başvuru yapılmasına engel değildir. İnternet aracılığı ile başvuru yapmamış olanlar da müdürlüğe başvuruda bulunabilir.

Başvuru tarihleri ve koşulları Ekimayı içerisinde Şube Müdürlüğü’nün ilanpanolarında ve okulların öğrenci işleri bürolarında ilan edilir. Öğrencilere burs veren diğer vakıf, dernek ve şirketler, duyurularını Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne göndermektedirler. Özellikle Eylül-Ekim-Kasım aylarında yoğunluk kazanan burs duyuruları, hem ilgili müdürlüğün hem de okulların öğrenci işleri bürolarının ilan panolarında duyurulmaktadır.

EGE ÜNİVERSİTESİ HARİTASI

Ayrıntılı bilgi için;

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü 
Tel : 0 (232) 311 36 38 E-Posta : sosyalhizmetler@mail.ege.edu.tr
Web Sitesi : http://sksdb.ege.edu.tr/

 

İLETİŞİM

Adres        : Ege Üniversitesi Kampüsü 35040 Bornova-İZMİR 
Telefon      : Santral: (0-232) 388 01 10 388 40 00
Web Sitesi : www.ege.edu.tr


Yorumlar - Yorum Yaz


Üyelik Girişi
DUYURU
IZMIR
DMCA.com Protection Status