KARABAĞLAR HAKKINDA
Karabağlar Hakkında, Karabağlar Hakkında Bilgi, Karabağlar İlçesi Hakkında BilgiKarabağlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Karabağlar Hakkında Herşey, Karabağlar Hakkında Kısa Bilgi, Karabağlar Hakkında Şiirler, Karabağlar Hakkında Kısa Bilgi, Karabağlar Hakkında İngilizce Bilgi, Karabağlar Hakkında Ansiklopedik Bilgi, Karabağlar Tarihi Yerler, Karabağlar Hakkında Yazılar, Karabağlar Hakkında Genel Bilgiler, Karabağlar Gezilecek Yerler, Karabağlar Hakkında Bilinmeyen, Karabağlar İlçesi Hakkında, Güzel Karabağlar’ mız hakkında Genel Bilgiler bilgiler vereceğiz. İyi Günler Dileriz.

  KARABAĞLAR İLÇESİ HAKKINDA BİLGİLER

Karabağlar ilçesi 6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur. İzmir'in en eski yerleşim yerlerinden biridir.Yaklaşık 200 yıl önce Emrez ve Aktepe, kara üzüm bağlarıyla kaplıydı. Bölgede çok az sayıdaki ailenin bağları, çiftlikleri ve bağ evleri yer alıyordu. 1920'li yıllarda Reşat Nuri Güntekin'in romanlarına konu olan Bozyaka bağlarının, 1970'li yıllara kadar korunduğu biliniyor. Reşat Nuri Güntekin'in Çalışıkuşu Romanı'nı yazdığı, Bozyaka'daki evi de geçtiğimiz yıllarda ünlü yazarın isminin verildiği bir kitaplığa dönüştürüldü. 

Bugün, mobilya sektörünün bulunduğu Yeşillik Caddesi ve çevresinde ise 40 yıl öncesine kadar bağlar bulunuyordu. Uzundere'ye kadar olan bölgenin de 1970'li yıllarda boş arazi olduğu biliniyor.

Karabağlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı metropol ilçelerden biridir. Güneyinde Gaziemir, doğusunda Buca, kuzeyinde Konak ve batısında da Balçova ilçeleri ile çevrilidir. 3700 hektarlık alanda kurulu Karabağlar'ın nüfusu 2016 yılına göre 480.253. Bu nüfus, 237.489 erkek ve 242.764 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,45 erkek, %50,55 kadındır. . Kavacık ve Tırazlı Köyleri'nin boş alanlarla birlikte toplamı ise 7 bin 100 hektardır.


KARABAĞLAR ADI NEREDEN GELİYOR?

Karabağlar İlçesinin İsmi günümüzde Karabağlar ilçesinin mahalleleri olan Emrez ve Aktepe, yaklaşık 200 yıl önce kara üzüm bağlarıyla kaplıydı. Bölgede çok az sayıdaki ailenin bağları, çiftlikleri ve bağ evleri yer alıyordu. Karabağlar İlçesinin adı bu üzüm bağlarından gelmektedir.


KARABAĞLAR TARİHİ


İzmir'in en eski yerleşim yerlerinden Karabağlar. Yaklaşık 200 yıl önce Emrez ve Aktepe, kara üzüm bağlarıyla kaplıydı. Bölgede çok az sayıdaki ailenin bağları, çiftlikleri ve bağ evleri yer alıyordu. 
1920'li yıllarda Reşat Nuri Güntekin'in romanlarına konu olan Bozyaka bağlarının, 1970'li yıllara kadar korunduğu biliniyor. Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu Romanı'nı yazdığı, Bozyaka'daki evi de geçtiğimiz yıllarda ünlü yazarın isminin verildiği bir kitaplığa dönüştürüldü.

Bugün, mobilya sektörünün bulunduğu Yeşillik Caddesi ve çevresinde ise 40 yıl öncesine kadar bağlar bulunuyordu. Uzundere'ye kadar olan bölgenin de 1970'li yıllarda boş arazi olduğu biliniyor.


6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur. Karabağlar'a Konak, Buca ve Gaziemir ilçelerinden 55 mahalle bağlanmıştır. Bunlar; Abdi İpekçi, Adnan Süvari, Ali Fuat Cebesoy, Ali Fuat Erden, Arap Hasan, Aşık Veysel, Aydın, Bahar, Bahçelievler, Bahriye Üçok, Barış, Basın Sitesi, Bozyaka, Cennetçeşme, Cennetoğlu, Çalıkuşu, Devrim, Doğanay, Esenlik, Esentepe, Esenyalı, Fahrettin Altay, Gazi, General Asım Gündüz, General Kasım Özalp, Gülyaka, Günaltay, İhsan Alyanak, Karabağlar, Kazım Karabekir, Kibar, Limontepe, Maliyeciler, Metin Oktay, Muammer Akar, Osman Aksuner, Özgür, Peker, Poligon, Refet Bele, Reis, Salih Omurtak, Sarıyer, Selvili, Sevgi, Şehitler, Tahsin Yazıcı, Uğur Mumcu, Umut, Uzundere, Üçkuyular, Vatan, Yunus Emre, Yurtoğlu ve Yüzbaşı Şerafettin mahalleleridir. Ayrıca Konak ilçesine bağlı olan Kavacık ve Tırazlı köyleride Karabağlar ilçesine bağlanmıştır.

Karabağlar Mahalleleri

İzmir Karabağlar ilçesinin 2 köyü  ve 56 Adet mahallesi bulunmaktadır. Köyler sırasıyla; Kavacık Köyü ve Tırazlı Köyüdür. Karabağlar'ın mahalleleri ise sırasıyla; Abdi ipekçi, Adnan Süvari, Ali Fuat Cebesoy, Ali Fuat Erden, Arap Hasan, Aşık Veysel, Aydın, Bahar, Bahçelievler, Bahriye Üçok, Barış, Basın sitesi, Bozyaka, Cennetçeşme, Cennetoğlu, Çalıkuşu, Devrim, Doğanay, Esenlik, Esentepe, Esenyalı, Fahrettin Altay, Gazi, General Asım Gündüz, General Kazım Özalp, Gülyaka, Günaltay, İhsan Alyanak, Karabağlar, Kazım Karabekir, Kibar, Limontepe, Maliyeciler, Metin oktay, Muammer akar, Osman Aksüner, Özgür, Peker, Poligon, Refet bele, Reis, Salih Omurtak, Sarıyer, Selvili, Sevgi, Şehitler, Tahsin Yazıcı, Uğur Mumcu, Umut, Uzundere, Üçkuyular, Vatan,Yaşar Kemal, Yunus Emre, Yurtoğlu, Yzb. Şerafettin mahalleleridir.

KARABAĞLAR GEZİLECEK YERLER


izmir Karabağlar İlçesi Nüfus olarak izmir'in 30 ilçesinin en çok nüfus barındıra ilçesi Buca'dan sonra ikinci sıradadır. Bu nüfus yoğunluğu ile Karabağlar'da gezip görülecek yerler doğru orantılıdır. karabağlar İlçesinin pek çok gezilecek yeri bulunmaktadır. Biz bu yazımızda birkaçını sizlerle paylaşacağız.

REŞAT NURİ GÜNTEKİN'İN DUDAKTAN KALBE ROMANINI YAZDIĞI EVİ

Reşat Nuri GÜNTEKİN'in Dudaktan Kalbe romanını yazdığı evi; Reşat Nuri Güntekin 1889 yılında İstanbul'da doğmuştur. Milli Edebiyat'ın ve Cumhuriyet Döneminin önemli romancılarından biri olan sanatçı, roman dışında öykü ve tiyatroyla da uğraşmış, gezi türünde de eserler vermiştir. Edebiyat hayatına I. Dünya Savaşı yıllarında başlayan Reşat Nuri Çalıkuşu eseriyle geniş kitleler tarafından tanınmış ve sevilmiştir.


Reşat Nuri GÜNTEKİN'in Eserinin asıl konusu aşk olmasına rağmen eser, Anadolu'nun birçok kasaba ve köyünde geçen olay örgüsüyle Anadolu'daki sosyal hayatı başarıyla yansıtmıştır. 1920'li yıllarda Reşat Nuri Güntekin'in romanlarına konu olan Bozyaka Bağlarının 1970'li yıllara kadar korunduğu bilinmektedir. Reşat Nuri Güntekin'in Dudaktan Kalberomanını yazdığı evi İlçemiz Bozyaka semtinde İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hemen arkasında çevreye hakim bir tepede bulunmaktadır. Reşat Nuri GÜNTEKİN 1956 yılında Londra'da vefat etmiştir.

Önemli Eserlerinden Bazıları

  • Çalıkuşu (Roman-1922)
  • Damga (Roman-1924)
  • Dudaktan Kalbe (Roman-1925)
  • Gençlik ve Güzellik (Öykü-1919)
  • Leyla ile Mecnun (Öykü-1928)
  • Hançer (Oyun-1920)
  • Eski Rüya (Oyun-1922)
  • ...
KAVACIK KÖYÜ

İlçemizin üzümleriyle ünlü saklı cenneti Kavacık Köyü; Çatalca dağının eteklerinde kurulu, 850 metre rakımlı şirin köyümüz üzümü ve doğal güzellikleriyle şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenler için güzel bir alternatif sunmaktadır. Çatalca Dağı’nın eteklerindeki 850 rakımlı Kavacık Köyü’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 6 kilometre uzunluğundaki üretim yolunu asfaltlamasıyla birlikte köyde yepyeni bir dönem başladı.Ürünü tozdan, yolları çamurdan kurtulan, bahçelerine yaz-kış ulaşma fırsatı bulan Kavacıklı üreticiler, “Rüyalarımızda bile göremeyeceğimiz yollara İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde kavuştuk” diyerek mutluluğunu dile getiriyor. Hasat mevsimi öncesinde yolların yapımının tamamlanması sayesinde ürünler çok daha hızlı toplanıyor, tozdan arınan meyveler daha kolay ve daha iyi fiyattan alıcı buluyor. Pırıl pırıl üretim yollarına sahip olan Kavacık şimdi yetiştirdiği üzümlerin ülke çapında tanıtılması için düzenlenen 19-20 Eylül tarihlerindeki festivale hazırlanıyor. 


KARABAĞLAR YEŞİLLİK CADDESİ

İzmir'in Mobilyacılarıyla ünlü Karabağlar Yeşillik Caddesinde Türkiye'nin önde gelen Mobilya Mağazalarını bulabilirsiniz. Mutlaka zevkinize göre bir şeyler bulabilirsiniz. Ancak iyi pazarlık yapın, mobilyadaki küçük ayrıntılara dikkat edin. Kullanılan malzemeyi öğrenin. Fiyat yelpazesi çok geniş, her keseye hitap ediyor. 

KARABAĞLAR'A  NASIL GELİNİR / GİDİLİR

İzmir'in Karabağlar ilçesi İl merkezine uzaklığı 10 km dir. Karabağlar İlçesine şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz:

 
887 KONAK- SARNIÇ AKTARMA
152 GAZİEMİR- KONAK
90 HALKAPINAR METRO- KONAK otobüs hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.
 
Raylı sistemi kullanmak istediğinizde; Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Cumaovası- Menderes yönüne giden İZBAN’ı kullanarak da İnkilap istasyonunda inerek ilçeye ulaşmanız mümkündür.

Karabağlar İlçesine Giden Belediye Otobüsleri

16 - VATAN MAHALLESİ - KONAK
17- - UZUNDERE TOKİ - F.ALTAY
18 - YEŞİLYURT - KONAK
19 - ŞEHİTLER - KONAK
20 - KOOPERATİF EVLERİ - KONAK 
708 - MENDERES - ÜÇYOL                             
200 - HAVAALANI - MAVİŞEHİR AKTARMA
887 - SARNIÇ AKTARMA - KONAK               
152 - GAZİEMİR - KONAK                            
607 - AYAKKABICILAR SİTESİ - BALÇOVA
90 - GAZİEMİR - HALKAPINAR METRO
23 - UZUNDERE - KONAK
80 - BOZYAKA - HALKAPINAR
823 - GAZİEMİR - ÜÇYOL
588 - YENİ ÇAMLIK - KONAK
193 - YURTOĞLU - KONAK
224 - CENNETÇEŞME - KONAK

KARABAĞLAR HARİTASI

 

Etiketler: Karabağlar , Karabağlar Hakkında Bilgi, Karabağlar Forum, Karabağlar Hastanesi,  İzmir İli Karabağlar İlçesi, Karabağlar İlçesi Hakkında Bilgi, Karabağlar Rehberi, Karabağlar  İlçesi Sınırları, Karabağlar Nereye Bağlı, Karabağlar  İlçesi Haritası, Karabağlar Belediyesi Burs , Karabağlar, İzmir Karabağlar Nerede, Karabağlar Belediyesi Telefon, Karabağlar Hakkında, Karabağlar Hakkında Bilgi, İzmir Karabağlar Haberleri, İzmir Karabağlar Kiralık Daire, Karabağlar yangın, İzmir Karabağlar Kiralık, Karabağlar Belediyesi Etkinlikleri, İzmir Karabağlar Satılık Ev, İzmir Karabağlar Gezilecek Yerler, İzmir Karabağlar Haritası, Karabağlar Balık, Karabağlar Türkiye Otelleri, Karabağlar Hakkında Kısa Bilgi, İzmir Karabağlar Nöbetçi Eczane, Karabağlar Hangi İlin İlçesidir, Karabağlar Hava Durumu, Karabağlar Fotoğrafları, Karabağlar İzmir İlindedir, Karabağlar Nereye Bağlı, İzmir Karabağlar Satılık Daire, Karabağlar City Guide, Karabağlar adını nereden alır, Karabağlar Hakkında Uzun Bilgi, Karabağlar Belediyesi Nerede, İzmir Karabağlar Adliyesi, Karabağlar Mahalleleri, Karabağlar Fırsatları,  Karabağlar Köyleri, Karabağlar Resimleri, Karabağlar Eğlence Mekanları, Karabağlar Sokakları, Karabağlar Eğlence Yerleri, Karabağlar gezilecek yerler, İzmir Karabağlar köyleri, Karabağlar belediyesi hangi partiden,Karabağlar Turizm,  İzmir Karabağlar kaç km, İzmir Karabağlar satılık evler, İzmir Karabağlar kaymakamlığı, Karabağlar Camileri,  Karabağlar Nerede Haritası ve Karabağlar Mahalleleri, Karabağlar Canlı İzle, Foca Canlı Kamera, Karabağlar Gezip görülecek Yerler, Karabağlar Nüfusu,  Karabağlar gezilecek noktalar, Karabağlar Etkinlikleri, Karabağlar Pazarı, Karabağlar Ulaşım, Karabağlar Seyahat, Karabağlar Marketleri, Karabağlar AVM, İzmir Karabağlar Ekşi, Karabağlar Harita, İzmir Karabağlar Belediyesi, Karabağlar Kaplıcaları,  Karabağlar Türkiye Yaklaşan Etkinlikler, Karabağlar Kiliseleri, Karabağlar Haritası,  İzmir Karabağlar Gezilecek Yerler, Karabağlar Alışveriş Merkezleri, Karabağlar Tren İstasyonu, Karabağlar Kaymakamlığı, Karabağlarya Nasıl Gidilir, Karabağlar Sağlık Rehberi,   Karabağlar Eğitim Kurumları, Karabağlar Sinagogları, Karabağlar Kamu Kurum ve Kuruluşları,Karabağlar belediyesi iftar çadırı, Karabağlar Belediyesi İş İlanları ,  Karabağlar Haber, Karabağlar Eleman Arayanlar,  Karabağlar Son Dakika, Karabağlar ilçesi nereye bağlı " Karabağlar hakkında detaylı bilgiler  sayfamıza hoşgeldiniz.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net