KINIK İZMİR



Kınık Hakkında
Kınık İlçesi Hakkında BilgiKınık Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Kınık Hakkında Herşey, Kınık Hakkında Kısa Bilgi, Kınık Hakkında Şiirler, Kınık Ulucak, Kınık Hakkında Kısa Bilgi, Kınık Hakkında İngilizce Bilgi, Kınık Hakkında Ansiklopedik Bilgi, Kınık Tarihi Yerler, Kınık Hakkında Yazılar, Kınık Hakkında Genel Bilgiler, Kınık İlçesi Gezilecek Yerler, Kınık Köyleri, Kınık Mesite Alanları, Kınık Piknik Alanları, Kınık Hakkında Bilinmeyen, Kınık İlçesi Hakkında, Güzel Kınık’ mız hakkında Genel Bilgiler bilgiler vereceğiz. İyi Günler Dileriz.



  KINIK İLÇESİ HAKKINDA BİLGİLER


İzmir ili kınık ilçesi yüzölçümü 436 Km2' 'dir. Kınık ilçesinin Rakımı (denizden yüksekliği) 90 metredir. Kınık ilçesi İzmir il merkezine uzaklığı ise 120 km'dir.


İzmir'in Kınık ilçesi, İzmir`in 120 km. kuzeyinde yer alan bir ilçesidir. Kınık'ın Kuzeyinde ve batısında Bergama ilçesi; doğusunda ve güneyinde Manisa ili topraklarıyla çevrelenmektedir.


İzmir İli Kınık ilçesinin Mahalleleri ise; Arpaseki Mahallesi, Arpadere Mahellesi, Aziziye Mahallesi, Bademalan Mahallesi, Bağalan Mahallesi, Balaban Mahallesi, Büyükoba Mahallesi, Cumalı Mahallesi, Çaltı Mahallesi, Çanköy Mahallesi, Çiftlikköy Mahallesi, Değirmencieli Mahallesi, Dündarlı Mahallesi, Elmadere Mahallesi, Hamzahocalı Mahallesi, Işıklar Mahallesi, İbrahimağa Mahallesi, Kalemköy Mahallesi, Karadere Mahallesi, Karetekeli Mahallesi, Kocaömer Mahallesi, Kodukburun Mahallesi, Köseler Mahallesi, Mustaklar Mahallesi, Musacalı Mahallesi, Örtülü Mahallesi, Sucahlı Mahallesi, Taştepe Mahallesi, Yaylaköy Mahallesi'dir. İzmir'in Kınık ilçesinin  nüfusu 2016 verilerine göre yılına göre 28.265 kişidir. Bu nüfus, 14.279 erkek ve 13.986 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak nüfusu ise: %50,52 erkek, %49,48 kadındır.

 


KINIK ADI NEREDEN GELİYOR?

Kınık ilçesi adını iki farklı rivayette aldığı yönünde kaynaklar vardır. Biri İsmini Oğuz Türkleri' nin Bozoklar kolunun Kınık Boyu'ndan aldığı, diğeri ise Köy içinde incelenen bir kitabede DEMETRİOS isimli bir soyludan tapınak yapımı ile ilgili olarak bahsedilmektedir. Demetrios isminin önünde bulunan KNAİKA kelimesi Kınık adını irdelemekte ve bize Kınık adının kökenleri üzerine önemli bir ipucu teşkil etmektedir. 


KINIK İLÇESİNİN TARİHÇESİ

Antik Dönem


İlçemiz Roma İmparatorluğuna kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olup ilk çağ yerleşim merkezi olan Gambreion  ‘un yerine kurulduğu sanılmaktadır. Güney doğumuzu kaplayan Karadere Ormanları içindeki Mamurt Kale -Kibele Tapınağı ile bazı kalıntılar tarihinin çok eskiye uzanışının kanıtıdır.




Türk Hakimiyeti Dönemi
       


İsmini Oğuz Türkleri‘nin Bozoklar Kolunun Kınık Boyu’ndan almaktadır.


İlçe 1330 yılında Osmanlı Devleti’nin idaresi altına girmiştir.1820 ye kadar bir köy konumunda zaptiye teşkilatı ile idare edilmiştir. Kınık 1864'te Balıkesir,1875'te Manisa 1879 yılında da İzmir’e bağlanmıştır. 1910 yılında Bergama ilçesine bağlı bucağa dönüştürülen ilçe Kurtuluş Savaşı yıllarında bir süre Yunan işgaline uğramış,13 Eylül 1922 de ise düşmandan tamamen temizlenmiştir. İlçede belediye teşkilatının kuruluş tarihi 1938 dir.


Cumhuriyetten sonra Bergama'ya bağlı nahiye iken 1948 yılında ilçe olmuştur. Kınık'ın tarihi Roma imparatorluğuna kadar uzanmaktadır.





Cumhuriyet Dönemi


13 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtarılan Kınık 1948 yılında ilçe olmuştur. İlk Kaymakam olarak İzmir maiyet memurlarından Abdurrahman ÜLKÜER atanmıştır. O dönemde ilçede sağlık ve adliye teşkilatı kurulmamıştır. Aynı gün nüfus idaresi faaliyete geçmiştir. İlçenin 1923 nüfus durumu merkez ile toplam 34 köyünün nüfusu 34843 kişi idi. Cumhuriyetin ilk yıllarında verimli tarım arazisine (Bakır çay ovası) sahip olan ilçe nüfusu tarıma dayalı ekonomisini geliştirme konusunda çaba harcamıştır. 1967 yılı verilerine göre 4700 aile tarımla uğraşırken 1973 verilerinde aile ziraatı yerine tarımda makine ziraatine geçilmesi sonucu bu sayı 3210 olarak gerçekleşmiştir.


KINIK EKONOMİSİ


İlçe son yıllarda büyük bir atılım içine girmiştir. Tarım ürünlerine dayalı özel sektöre ait 5 salça fabrikası ve 1 kireç fabrikası,4 adet çırçır fabrikası,1 adet un fabrikası, 1 adet turşu fabrikası mevcut olup, Organize sanayi bölgesi kuruluş çalışmaları tamamlanmış yer yer faaliyet göstermektedir.


İlçemizde özel sektöre ait 1 adet de kömür madeni bulunmaktadır.


İlçenin ova bölgelerinde kültür ve kültür melezi büyükbaş hayvancılık yapılmakta olup, küçükbaş hayvancılık eseri miktarda bulunmaktadır. Kırsal bölgelerimizde ise yerli büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve küçükbaş koyun- keçi yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden alınan verilere göre İlçemizde 8.980 büyükbaş ve 39.550 tane küçükbaş, 3554 kovan arı, 958.000 kanatlı hayvan bulunmaktadır. İlçemizde son 5 yıldır Saanen Keçi yetiştiriciliği istikrarlı olarak büyüme eğilimindedir.



İlçemizde toplam 8148 dekar mera alanı bulunmakta olup, bu alanların 7148 dekarının tespit işlemleri tamamlanmıştır.


İlçe halkı alışverişi genellikle yakın olan Bergama ve Soma’dan yaptığından ticari faaliyet canlı değildir.


KINIK SANAYİ


Soma çıkışında, Kocaömer mahallesi Taşağıl mevkiinde ilçe merkezine 3 km. mesafede 788547 metrekare yer, İl Özel İdaresi tarafından alınarak Organize Sanayi Bölgesi yapılmak üzere parselasyonu yapılmış, 224825 metrekare alan yol ve yeşil alan olarak ayrılıp, alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır.


Kınık Organize Sanayi Bölgemiz 1995 yılında İzmir Özel İdaresi tarafından kurulmuştur.1996 yılında arsa tahsisleri yapılmış elektrik ve kanalizasyon çalışması yapılarak yatırıma açılmıştır.


Kınık Organize Sanayi Bölgemiz 2002 yılında OSB kanunu ile Ege Bölgesi Sanayi Odasının % 70,İl Özel İdaresinin % 15 ve Kınık Belediyesinin % 15 katılımıyla yeni Müteşebbis Heyetini oluşturmuştur.


729 Dönüm arazi üzerine kurulu bulunan organize sanayi bölgemizde 500 dönümü sanayi parselidir.Toplam 41 parselden oluşmakta ve tamamı tahsis edilmiştir.Yatırımların tamamlanmasıyla genişleme çalışmaları başlayacaktır.


Sanayi bölgemizde KOCAER A.Ş., ŞA-RA ENERJİ A.Ş.,TEKNOPAK,BAK AMBALAJ,AK-MERMER,SURTAŞ GRANİT,RNK TARIM, KORHAN UN, BİN-KA BETON MAMÜLLERİ gibi uluslar arası çalışan firmalar yatırıma başlamış bazı firmalar üretime geçmiştir.Bölgemize halen büyük firmaların ilgisi devam etmektedir.


Bölgemiz Bergama'ya 18 km, Çandarlı limanına 30 km ve Manisa ili Soma ilçesine 23 km uzaklıktadır.


Haziran 2011 tarihinde Bölge müdürü alınmasıyla OSB bünyesinde bulunan parselin satışıyla yeni bir oluşuma girmiştir. 2012 yılında Elektrik sistemi işletmeye alınmış, su temini sağlanmıştır.2012 yılı ortalarında yatırım yapmayan yatırımcıların parsel tahsisleri iptal edilmiş ve yeni tahsislere gidilmiştir.


Genellikle tarıma dayalı olan sanayi tesisi olarak ilçemizde günlük toplam 3000 ton kapasiteli, modern teknolojiye sahip, ihracata yönelik çalışan 4 salça fabrikası, 12800 ton kapasiteli 2 çırçır fabrikası yıllık 290 ton kapasiteli 3 zeytinyağı işletmesi ve yıllık 180 ton kapasiteli bir adet mandıra bulunmaktadır.


Poyracık Mahallemizde Kurulu bulunan Öztüre Kireççilik ise ülkemizin en modern tesislerinden biri olup 50 işçi çalışmaktadır.


60 dükkânın yer aldığı Küçük Sanayi sitesindeki iş yerleri tamamen araç bakım ve onarımına dönük olarak çalışmaktadır.

KINIK TURİZM

Bergama’nın 15 km doğusunda bulunan Kınık, doğal güzellikleri ile ziyaret edilebilecek ilçeler arasındadır. Kınık’ın dağ ve yayla mahalleleri (Çanköy, Karadere, Elmadere, Yaylaköy v.b.) doğal güzellikleri ve otantikliği ile keşfedilmeyi beklemektedir.

Turistik tesis, müze ve ören yeri bulunmamaktadır. Karadere mahallemiz sınırları içinde Mamurt adlı yüksek bir tepe üzerinde sur ve tapınak kalıntıları mevcut ise de bu güne kadar yörede herhangi bir araştırma yapılmamıştır.

KINIK EĞİTİM


İlçemiz okuma-yazma oranı 2017 Haziran ayı TUİK verilerine göre %100 olarak verilmiştir.


Okul, öğrenci ve derslik sayıları da şu şekildedir.

OKUL TÜRÜ

OKUL SAYISI

DERSLİK

SAYISI

ÖĞRENCİ SAYISI

ÖĞRETMEN

 SAYISI

Mahalle İlkokulu

15

36

296

32

Merkez İlkokulu

7

93

1281

71

Toplam İlkokul

22

139

1577

103

Ortaöğretim Kurumu

5

55

1161

149

Yaygın Eğitim Kurumu

1

2

2497

6

Okul Öncesi Eğitim Kurumları

1

5

395

5

Ortaokul Kurumları

6

91

1788

114




İlçemizde İki resmi öğrenci pansiyonu bulunmaktadır. Toplam 260 öğrenci kapasiteli bu pansiyonlarda 147 orta öğrenim öğrencisi barınmaktadır. İlçemizde 2 adet özel öğrenci yurdu bulunmaktadır. Özel Yeşilova Öğrenci Yurdu, Valilik Makamının 01.01.2002 tarihli olurları ile faaliyete başlamıştır. 2016-2017 eğitim öğretim yılında 11 (on bir) öğrenci burada barınmaktadır. Özel Valide Sultan Ortaöğretim Kız Yurdu Valilik Makamının 28.03.2017 tarihli olurları ile faaliyete başlamış ve henüz öğrenci kabul etmemiştir.


Yaygın eğitim hizmetleri olarak; 2017 Yılı Haziran ayı sonuna kadar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 155 kurs açılmış olup bu kurslardaki kursiyer sayısı 2497’dir.


Öğretmenlerin sosyal ihtiyaçlarına yönelik 24 yatak kapasiteli bir öğretmen evimiz mevcuttur.


KINIK GEZİLECEK YERLER

HASAR KALE (KOCAÖMER) - KINIK


Kocaömer köyünün alt kesiminden değirmenlerin yanından geçen yol karadere boyunca ilerler, bu yol takip edildiği zaman Asar denilen bölgeye gelinir. Burada elle yapılmış izlenimi veren tümülüs görüntüsünde bir tepe vardır, bu tepenin adına Asar kale denmektedir. Aslı hisar olup Osmanlı döneminde bu adı almıştır, bilindiği üzere hisarlar gözetleme, savunma noktaları olarak karşımıza çıkar. Asar tepesinin yüksekliği 475 metredir, tepenin etrafı sur kalıntılarıyla çevrili durumdadır. Tepenin tam ortasında büyük bir sarnıç bulunur, çapları 2 metreyi bulan dört adet çanak biçiminde kesme taştan ve ortada daha büyük bir alanda suların toplandığı beş çanaktan oluşur, çanaklar birbirine küçük kanallarla bağlıdır. Bu sarnıç yüksekte olan kalenin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Asar tepesinin tarihi geçmişiyle ilgili olarak elimizde yazılı bir kaynak olmamasına karşın tepenin güney yamaçları gezildiğinde büyük çaplı bina temellerine rastlanır. Burada bulunan roma ve Bergama sikkeleri, buranın yetiştirilen zeytinlerin, çıkarılan yağların, şarapların, tahılların vb. toplandığı yer olduğu, çıkan büyük ebatlardaki küplerden anlaşılmaktadır. Küpler pişmiş topraktan olup yaklaşık olarak 1,8 metre yüksekliktedir. Toplanan ürünler kara yoluyla Gambrion’a veya Bergama’ya oradan da deniz kıyısına aktarılıp, deniz ticareti yoluyla başka ülkelere aktarıldığı ortaya çıkmaktadır. Karadere Asar tepenin hemen yanından geçmekte ve iki kol bu noktada birleşmektedir. Karadere’nin asıl adının Luwi dilindeki Kharadra’dan geldiği sanılmaktadır, Luwi dilinde Kharadra dağdan gelen derin su yatağı anlamı taşımaktadır. Karadere Junt (Yunt) dağlarının en yüksek yeri olan Asperdenum (Mamurt Tepe) denilen yerden Asar Tepe’ye kadar çok hızlı biçimde akar ve Asar Tepe’nin bulunduğu yerde suyun akışı sakinleşir. Daha sonra Kınık ovası içinde kıvrılarak Bakırçay’a ulaşır.

Asar kalenin arkeologlar tarafından ilk araştırılması 14 Ağustos 1877 tarihinde yapılmıştır.”Alter Tümer Von Pergamon “adlı eserde bu gezinin içeriği ve tespit edilenler anlatılmaktadır. Asar tepesi üç bölümden meydana gelmektedir; En üstte 1. bölümde düz alanda sarnıç,2. bölümde üstte iç duvar altta dış sur duvarları ve gözetleme yerleri,3. bölümde eteklerde ise bina temelleri güneye doğru eğimli arazide bulunmaktadır. Asar tepesine doğu, batı ve kuzey yönünden çıkmak neredeyse imkânsız gibi görünmekte bu kısımlar Bergama, Kınık ve Soma’ya doğru tüm ovayı gözetlemeye uygun şekildedir. Buradaki kaleye giriş ve çıkışlar sadece güney yönünden yapılmakta ve bu yönde kaleye çıkan ancak şu an yerinde olmayan düzgün köşeli kesme taştan yapılmış bir yoldan bahsedilmektedir. Yol bu günkü kullanılan yolun aksine tepenin kuzeyinden değil tepenin güneyinden batısına doğru dolaşarak karaderenin kenarından geçen yolla birleşmektedir.

Perslerin Lydia’ya saldırmalarında, Bergama krallığının genişleme ve duraksama dönemlerinde ve Bizans döneminde Türklere karşı Asar tepesi önemli bir gözetleme kulesi olma özelliği taşımıştır. Özellikle Bizans döneminde tepenin iç ve dış kale surları kireç, taş ve tuğlayla örülerek yükseltilmiş ve sağlamlaştırılmıştır. Horasan denilen bu teknik; kireç, kum, çakıl, saman ve yumurta kullanılarak meydana getirilmekte ve beton etkisi yapmaktadır. Birçok Bizans mezarlarının yan duvarları da bu şekilde yapılarak mezarlar güvenli hale getirilmiştir. Asar tepedeki sur kalınlıkları yaklaşık olarak 5 metre, yüksekliği de şimdiki ölçülerde 8,5 aslı 10 metre civarındadır. Tepe iç ve dış surlarla iyi şekilde korunaklı hale getirilmiştir, bu surlardan günümüze pek azı ulaşabilmiş zaman içerisinde depremler, yangınlar ve doğal olaylardan kaynaklanan sebeplerden dolayı yıkılmış ve parçalanmıştır.

       

BEŞİKTAŞ TEPESİ - KINIK

Beşiktaş tepesi Kınık’ı en yüksek noktadan gören ve tarihi izleriyle bizlere geçmişten önemli ipuçları bırakma özelliğiyle önemli bir yere sahiptir. Beşiktaş Tepesi ismini tepenin bebek beşiğine benzetilmesi nedeniyle almıştır. Beşiktaş Tepesi üzerinde bulunan iki mağara nedeni ile bir çok hikâye ve söylenceye konu olmuştur. Beşiktaş tepesinin kuzey cephesi Kınık’a ve ovaya güney cephesi ise Yunt dağlarına ve geniş otlak alanlarına bakmaktadır. Günümüzde özellikle küçükbaş hayvanlardan olan keçi sürüleri Beşiktaş tepesinin güneye bakan cephesinde geniş otlak alanlarından faydalanmaktadır. Beşiktaş tepesinin Kınık’a bakan tarafı oldukça sarp ve dik kayalıklara sahiptir, bu durum tepeye doğal bir koruma sağlamaktadır. Tepenin güney tarafında ise Doğu-Batı uzantılı ve tepeyi tamamen koruyacak şekilde sur duvarlarıyla çevrilmiştir. Tepenin bu kadar korunaklı hale getirilmesi bu yerin önemini ortaya koymaktadır. Beşiktaş tepesinden Bergama ve tüm Bakırçay ovası rahatça gözlemlenebilmektedir. Tepenin çok eski yerleşim yerlerinden birisi olduğu kesindir. Bölgeden ele geçen sikke, seramik parçaları ve diğer objelerden anlaşıldığı kadarıyla Gambrion, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans dönemlerinde kullanıldığı anlaşılmaktadır.


Beşiktaş Tepesi de yağmalanmadan nasibini almıştır, Altın bulma umuduyla insanlar tepede bulunan bina temellerini altüst etmişlerdir. Bu talan hala devam etmektedir. Tepedeki surların ne zaman yıkıldığı tam olarak bilinmiyor, büyük bir olasılıkla büyük bir depremde zarar görmüş ve tekrar onarılamamıştı. Tepenin korunaklı hale getirilmesi büyük ihtimalle Pers saldırılarından kaçan ve kendilerini korumaya çalışan Yunan kolonilerinde yaşayan insanların emeğinin eseridir. M.Ö. 7.Yüzyılda Yunan kolonileri buralarda küçük yerleşim bölgeleri oluşturmuşlardı. M.Ö. 5.Yüzyılda İran kökenli Pers kralı 1.Dara zamanında bu bölgeye önemli akınlar düzenlendi, sömürgeci ve köleci bir yapıya sahip olan Pers baskısından kendilerini korumaya çalışan insanlar Beşiktaş tepesi gibi dağlık alanlarda savunma noktaları oluşturdular. Ne var ki bu savunma noktaları kısa bir süre sonra Persliler tarafından kırıldı ve bölge tamamen Pers hâkimiyetine girdi. Zaman zaman ayaklanan ve bağımsızlıkları için mücadele veren bölge halkı İskender’in bölgeyi Perslilerden temizlemesine kadar geçen 200 yıllık bir süre içerisinde büyük baskılar altında ezilmişlerdi.

Beşiktaş Tepesinde bulunan iki mağaradan bir tanesi doğal diğeri de insan yapımıdır. Tepenin üzerinde bulunan mağara insan yapımı olup şu an göçük durumdadır. Girişi kapalı olan bu mağaranın suçluları hapsetmek için veya erzakların saklandığı yer olarak kullanılması olası bir durumdur. Bunun yanında bu mağaranın Bergama kalesine kadar ulaştığı sadece bir hikâyeden ibarettir ve gerçeklikle bir ilişkisi yoktur

  

KARADERE KÖYÜ (MAMURT KALE-KYBELE) - KINIK

Kınık tarihi üzerine yapılacak her araştırmada Karadere köyünün önemi vardır. Yund Dağının en tüksek noktası olarak görülen 1084 metre yükseltide, bu gün Mamurt tepe diye bilinen yerde Kınık Tarihi başlamaktadır. Bu bölgede Cilalı Taş Döneminden kalma yeşil (Nefrit ) taştan yapılmış bir balta bulunmuştur. Gümüşova seramikleri Truva 1 ve Truva 2 kültürlerine benzemesi dikkat çekicidir. Karadere Mamurt Kalede aralarına çamur konarak yapılmış taş temeller Kalkolotik ve Bakırçağ kültürüne örnek olarak gösterilmektedir. Aynı özellikleri taşıyan bina temelleri Yayla köy,Kınık ve Kocaömer köyü arasında kalan küçük tepede izleri görülmektedir. Bugün Mamurt Kale olarak bilinen yerde sur duvarları yıkıntıları arasında dorukta Kibele Tapınağı kalıntıları bulunmaktadır. Büyük kesme granit parçalar, büyük gövdeli sütunlar, sütun ayakları alınlık parçaları yıkıntı halinde durmaktadır.Mermer olan birçok parça çevredeki köylerde yaşayan kişiler tarafından binaların temelleri için yerlerinden alınıp götürülmüştür. Diğer parçalar çok ağır olmaları nedeniyle bulundukları yerlerde korunmuştur. Bölgeye ulaşımın zor olması parçaların yerinde kalmasını sağlamıştır buna rağmen birçok parça eksik ve kayıptır Strabon, Coğrafya adlı eserinde bölgeye Aspordene adını vermektedir. Ana tanrıça tapkısının bulunduğu dağ diye Yund dağının en yüksek noktasını Mamurt Kale’deki Kibele Tapınağını işaret etmektedir. Karadere Mamurt Tepe’deki Kibele Tapınağı Yunt dağının zirvesinde doğal korumada üzeri kayalık ve çevresi meşe ormanlarıyla kaplı bir alandadır Tapınak granit taşından dorik sütunlu ve büyük kesme kütle taşlardan harçsız olarak yapıldığı anlaşılmaktadır. Mamurt Kibele Tapınağı M.S. 17 depreminde yıkıldığı sanılmaktadır.


Mamurt Kaledeki Kibele Tapınağı bereket tanrıçası Kibele adına yapılmıştır. Bu tapınağı korumakla görevli olanlar kadınlardı, bu kadınlara Amazon deniliyordu. Kybele kutsal mekânları, genelde dağlarda inşa edilmiş ve Tanrıçanın, tatlı su kaynaklarının yakınındaki çıplak yarlarda ikamet ettiğine inanılmıştır. Kybele’nin, anneleri ve çocukları, hastalıklardan koruduğuna inanılmaktadır.


Gambrion döneminde ise Kınık’ın merkezi günümüzde Bodrumbaşı mahallesinin üst tarafında bulunan Kuşkaya mevkiindeydi. Yerleşim yeri hem ovaya hâkim hem de güvenliydi. Osmanlı Döneminde de yerleşim özellikle bu alana kurulmuştu, zaman içerisindeki nüfus artışı Kınık’taki yerleşimi ovaya doğru kaydırmıştır. Perslilerin kurduğu Satraplık’tan sonra M.Ö.334 yılında Büyük İskender’in bu bölgeye gelmesi ve Helenistik dönemin başlamasıyla Kınık yerleşim açısından önemli gelişmeler sağladı. Bergama Krallığının Kınık’ın gelişmesi üzerindeki etkisini göz ardı etmemek gerekir. Kınık Karadere Köyündeki görkemli Kybele (Sibel Tapınağı) Tapınağının yapımını Bergama Kralı Philetairos’a (M.Ö.281-263) borçludur. Bergama Heykel Okulunda yetişen birçok genç sanatçının Kınık’ta yaptığı eserler günümüze kadar ulaşamasa da bölgemize önemli katkıları olmuştur. Günümüzde bir tanesi ayakta kalan Hasar bölgesindeki su kemeri yine o dönemlerde yapılmıştır. Kınık’ın Palea-Gambrion’u içinde barındırdığını söylemek yanlış olmaz. Gambrion kenti her ne kadar Poyracık’ın üstündeki tepelerde kurulmuş olsa da daha sonra genişleyerek bu günkü futbol sahası ve yeni kurulan sanayi sitesini de içine alacak şekilde yayılma göstermiştir.


Gambrion kenti sırtını yasladığı Yunt dağlarından elde edilen kömür ve demir madenleri sayesinde maden işçiliğini geliştirmişti. Bu gün Yayla köy olarak bildiğimiz yer civarından kömür, Kocaömer köyü civarından gümüş çıkarılıyordu. Madenleri iyi bir şekilde değerlendiren Gambrion’lular ürettikleri ürünleri dışarıya pazarlıyorlardı. Gambrion da altın işçiliği de ileri bir düzeye gitmişti, altın madeninin Kalarga (Bergama-Dikili yol çatısındaki tepe) veya daha yakın bir altın madeninden elde edildiği bir gerçektir. Bu madenler önceleri Lydia krallığı tarafından işletiliyordu. Perslilerin bölgeyi işgal etmesinden sonra madenler Perslilerin eline geçmiştir. Persliler uzunca bir süre bu bölgede kalmışlar ve bir satraplık kurmuşlardır. Eratrai (çeşme) tiranı Gonglyus Pers kralının soyundan bir kadınla evlenince Gambrion ve Palae-Gambrion Gonglyus’a damatlık hediyesi olarak verildi.Bu olaydan sonra Gambrion damat yeri olarak isim değiştirdi.Gambrion’un asıl adı Cambre veya Kandaura idi.Perslilerin güdümünden kurtulmak için Gambrion halkı daha sonraları Spartalıların safına geçmişlerdir.Gambrion şehri ilk elektron sikkeleri (altın-gümüş karışımı madeni para) M.Ö. 400 yıllarında basmışlardır. İlk basılan elektron sikkeler Gambrion’un zenginliğini ve maden işçiliğindeki ilerlemenin boyutlarını bize göstermesi açısından önemlidir. Daha sonraları gümüş, bronz ve bakır sikke basımına gidilmiştir. Gambrion zenginliğini sadece ticaretle sağlamıyordu. Bölgenin toprakları dünyanın en verimli ovalarından birisi olan Bakırçay havzasının içindeydi.

KINIK İLÇESİNE ULAŞIM

 


Kınık ilçesi İzmir’e 119 kilometre, Bergama ilçesine 19 kilometre uzaklıktadır. Kınık’a İzmir Otogarından (Yenigaraj) kalkan otobüslerle doğrudan ulaşmanız mümkündür. İzmir merkezden 302 KONAK-OTOGAR hattı ile Yenigaraj’a ulaşabilirsiniz.


Kınık İlçesine şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz de : Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden Metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Aliağa ve Menemen yönüne giden İZBAN’ı kullanarak Aliağa aktarma merkezinde inip 835 BERGAMA-ALİAĞA Aktarma otobüs seferleriile de Bergama’ya oradan da 836 KINIK-BERGAMA aktarma hattıyla ulaşmanız mümkündür. İyi Yolculuklar Dileriz.

KINIK İLÇESİ HARİTA

Etiketler: Kınık, Kınık Hakkında Bilgi, Kınık Forum, Kınık Hastanesi, İzmir İli Kınık İlçesi, Kınık İlçesi Hakkında Bilgi, Kınık Rehberi, Kınık İlçesi Sınırları, Kınık Nereye Bağlı, Kınık İzmir, Kınık hakkında, İzmir Kınık Otelleri, Kınık Türkiye Otelleri, Kınık Pansiyon,  Kınık İlçesi, İzmir Kınık Belediyesi, İzmir Kınık Köyleri, Kınık Gezilecek Yerler, İzmir Kınık Satılık Ev, İzmir Kınık Haritası, Köyü Satılık Ev, Kınık Köyü Satılık Arsa, Kınık Satılık Bahçe, Kınık Köyleri Harita, Kınık, Kınık Köyü Satılık, Dolmuş Saatleri, Kınık Köyü Muhtarlığı, İzmir Merkez satılık ev Satılık Evler, Kınık Nüfusu, Kınık Gezilecek Yerler, Kınık Nedir, , Kınık Koyları, Kınık Plajları, Kınık Köyleri, Kınık Harita, Kınık  İlçesi Haritası, Kınık Belediyesi Burs, Kınık, Kınık kurtuluş günü, İzmir Kınık Nerede, Kınık Belediyesi Telefon, Kınık Hakkında, Kınık Otogar, Kınık Ünlüleri, Kınık Kuruluş Tarihi, Kınık Hakkında Bilgi, İzmir Kınık Haberleri, İzmir Kınık Kiralık Daire, Kınık yangın, İzmir Kınık Kiralık, Kınık Belediyesi Etkinlikleri, İzmir Kınık Satılık Ev, İzmir Kınık Gezilecek Yerler, Kınık Sosyal Yardım, Kınık Rehberi, İzmir Kınık Rehberi, Kınık Postta Kodu, Kınık Kaymakamı Kimdir, Kınık Belediye Başkanı Kimdir, Kınık Kurtuluşu, Kınık Adı Nereden geliyor,  İzmir Kınık Haritası, Kınık Balık, Kınık Okulları, Kınık Türkiye Otelleri, Kınık Hakkında Kısa Bilgi, İzmir Kınık Nöbetçi Eczane, Kınık Hangi İlin İlçesidir, Kınık Öğretmenevi, Kınık Eğitim, Kınık Hava Durumu, Kınık Fotoğrafları, Kınık İzmir İlindedir, Kınık Hayvancılık, İzmir Kınık arası kaç Km'dir?, Kınık Nereye Bağlı, İzmir Kınık Satılık Daire, Kınık Manzara, Kınık Meşhur Yemekleri, Kınık Mutfağı, Kınık City Guide, Kınık adını nereden alır, Kınık Hakkında Uzun Bilgi, Kınık Belediyesi Nerede, İzmir Kınık Adliyesi, Kınık Mahalleleri, Kınık Fırsatları,  Kınık Köyleri nelerdir, Kınık Resimleri, Kınık Eğlence Mekanları, Kınık Sokakları, Kınık Eğlence Yerleri, Kınık gezilecek yerler, İzmir Kınık köyleri, Kınık belediyesi hangi partiden, Kınık Turizm,  İzmir Kınık kaç km, İzmir Kınık satılık evler, İzmir Kınık kaymakamlığı, Kınık Resimleri, Kınık Camileri,  Kınık Nerede Haritası ve Kınık Mahalleleri, Kınık Canlı İzle, Kınık Canlı Kamera,  Kınık Fotoğrafları, Kınık Mobese, Kınık Gezip Görülecek yerler, Kınık kalınıcak yerler, Kınık Hava Durumu, Kınık Gezi Rehberi, Kınık Mobesa, Kınık Ulaşım Rehberi, Kınık Nüfusu,  Kınık gezilecek noktalar, Kınık Etkinlikleri, Kınık Pazarı, Kınık Sağlık, Kınık Ulaşım, Kınık Seyahat, Kınık Marketleri, Kınık AVM, İzmir Kınık Ekşi, Kınık Haritası, Kınık Yol Tarifi,  İzmir Kınık Belediyesi, Kınık Kaplıcaları, Kınık Türkiye Yaklaşan Etkinlikler, Kınık Kiliseleri, Kınık Haritası, İzmir Kınık Gezilecek Yerler, Kınık Alışveriş Merkezleri, Kınık Tren İstasyonu,  Kınık Kaymakamlığı, Kınık Nasıl Gidilir, Kınık Sağlık Rehberi,   Kınık Eğitim Kurumları, Kınık Sinagogları, Kınık Kamu Kurum ve Kuruluşları, Kınık belediyesi iftar çadırı, Kınık Belediyesi İş İlanları, Kınık Haber, Kınık Eleman Arayanlar,  Kınık Son Dakika, Kınık ilçesi nereye bağlı " Kınık hakkında detaylı bilgiler  sayfamıza hoşgeldiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net