BALÇOVA HAKKINDA BİLGİ


Balçova Hakkında, Balçova İlçesi Hakkında BilgiBalçova Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Balçova Hakkında Herşey, Balçova Hakkında Bilgi, Balçova Hakkında Şiirler, Balçova Hakkında Kısa Bilgi, Balçova Hakkında İngilizce Bilgi, Balçova Hakkında Ansiklopedik Bilgi, Balçova Tarihi Yerler, Balçova Hakkında Yazılar, Balçova Hakkında Genel Bilgiler, Balçova Gezilecek Yerler, Balçova Hakkında Bilinmeyen, Balçova İlçesi Hakkında, Güzel Balçova’ mız hakkında Genel Bilgiler bilgiler vereceğiz. İyi Günler Dileriz.

  BALÇOVA İLÇESİİzmir'in Şirin 30 İlçesinden biri olan Balçova, yeşil tepeler arasındaki konumu, Antik Dönem’den bu yana şifa dağıtan Agamemnon kaplıcaları, tarihî ve doğal güzellikleri, yer altı kaynakları, teleferiği, iş ve alışveriş merkezleri ile İzmir’in en şirin ilçelerinden biridir.

3.000 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen ve çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ilçede, piknik alanları ve kent ormanı sayesinde sosyal hayat da oldukça gelişmiştir.
BALÇOVA ADI NEREDEN GELİYOR?

Eski dönemlerde Ayesefit olarak kullanılan köyün adı, köy arazisinin büyük bir kısmının balçık olması nedeniyle, Balçık Havi olarak değişmiş ve daha sonra söylene söylene Balçık Ova birleşerek bugünkü ismi olan Balçova adını almıştır.


COĞRAFYASI

İlçenin Konumu: 


Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan İlçemiz Konak, Karabağlar ve Narlıdere İlçeleri ile komşudur. Yüz ölçümü 29.000 dekardır.(Yaklaşık 29 Km2)İlçe nüfusu, Sanayi Kuruluşu bulunmayan İlçede ticari hayatı küçük ve orta ölçekli ticarethaneler ile büyük alışveriş merkezleri oluşturmaktadır. 

 


İklimi:

İlçe’de tüm bölgeye hakim olan Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.


Yeryüzü Şekilleri: 

Balçova ve çevresindeki toprak oluşumunda, coğrafi- Jeomorfoloji ana materyal özellikler ve zamana bağlı olarak fiziksel ve kimyasal özellikler, çok değişik olan farklı toprak gruplarını meydana getirmiştir. Bunlar, Zonal ve Azonal toprak gruplarından oluşmaktadır. Zonal topraklar, “Kırmızı Akdeniz Toprakları”, Akdeniz iklim şartlarının etkisi ile oluşmuş bu toprağa, Teleferik Dağının eteklerinde rastlanmaktadır. Bu toprak verimlilik yönünden orta ve kireç yönünden oldukça fakirdir. Azanol topraklar (Alüvyal topraklar) bu toprak çeşidi, Balçova yerleşim merkezi ile kıyı arasında dar bir şerit halinde uzanan ovada yaygındır. Kumlu, milli ve killi bünyededir. Ayrıca ova yüzeyi ile güneyde yükselen dağlık kesim arasındaki eteklerde Kolüvyal topraklar gelişmiştir.

 

Akarsular/Göller: 

Yamaçlardan inen, düzensiz rejimli 5 adet dereden; Yahya Deresi ve Sarıpınar Deresi Hacı Ahmet Deresiyle birleşerek, Molla Kuyu Deresi ve Ilıca Dereleri İnciraltında denize ulaşırlar. Ilıca Deresinin Çıtak Mevkiinde kurulmuş olan Cengiz Saran Barajı ve gölü, içme-kullanma ve tarımsal sulama bakımından büyük önem taşır. İlçenin 6 Kilometreyi aşan sahil şeridi vardır.
 

Bitki Örtüsü: 

İklim şartlarına göre oluşan ve doğal ortamda denge halinde olan bitki toplulukları, asıl Akdeniz bitki topluluklarından oluşmaktadır. (Klimakse bitki toplulukları). Çatalkaya’nın kuzey yamaçlarında maki, Teke Dağının yamaçlarında ise; çoğunlukla kısa boylu çalılardan oluşan garig türleri, stabil duruma geçmiştir. Çevredeki ormanlar oldukça azdır.


SOSYAL VE EKONOMİK YAPI:

İlçe ve İzmir halkının yararlanabileceği Sosyal Tesislerin başında Termal Tesisleri, piknik ve gezi alanları olarak kullanılan Teleferik İşletmeleri ve İnciraltı Kent Ormanı gelmektedir. Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan iş ve alışveriş merkezleri de İlçedeki sosyal ve ekonomik hayatı canlandırmaktadır. İlçemizdeki mevcut Posta Müdürlüğü, İzmir Telefon Başmüdürlüğüne bağlı lokal bir müdürlüktür. PTT Müdürlüğünce posta, kargo, bankacılık, sigortacılık ve milli piyango iş ve işlemleri yapılmaktadır. İlçemizdeki telefon aboneleri Narlıdere İlçesindeki Sahil Telekom Müdürlüğüne bağlıdır. Telekom Müdürlüğünün İlçemizdeki birimlerinde ise telefon ve diğer iletişim işleri hizmeti verilmektedir. İlçemizde yayın yapan 2 adet Özel Radyo, (Radyo 35- Demokrat Radyo) ve Demokrat Haber bulunmaktadır. İlçemizde toplu ulaşım İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğünün araçları ile yürütülmektedir. İlçenin 6 km.’yi aşan sahil şeridinde balıkçılık yapılmaktadır.

 

BALÇOVA’NIN TARİHİ:


İlçenin eski çağlara ait tarihi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bununla beraber İzmir ile aynı tarihi paylaştığı sanılmaktadır. Buna dayanılarak yörenin MÖ.1200 yıllarında İonia göçü sırasında kolonistlerin buraya yerleştiği ve yerli halk ile kaynaştığı olasıdır. Pers, Roma ve Bizans dönemlerinde burada yerleşim olduğu bilinmektedir. Homeros’un İliada Destanı’nda Troia Savaşı’na katılan Agamemnon ve Menelaos’un buradaki şifalı sularda yaralı askerlerini iyileştirdiği yazılıdır. Sonraki dönemlerde Narlıdere’de deniz kenarında oturan, balıkçılıkla geçinen halkın korsanların saldırılarından kurtulmak için Balçova Mevkiine göç etmişlerdir. Roma döneminde Agamemnon’un Troia Savaşı’nda konakladığı yerde bulunan kaplıcalardan yararlanmak üzere 4 km2.lik bir alan üzerinde tesisler ve hamam yapılmıştır. Bunlara ait temel kalıntıları, su kuyusu ve bir mahzen de günümüze kadar gelmiştir.

 

BALÇOVA’DA TURİZM:


İlçede herhangi bir tarihi eser olmayıp, Termal Tesisleri ile Teleferik Tesisi, ormanlık alanları, baraj gölü ile İnciraltı Gençlik Parkı, Sahili ve Çakal Burnu Dalyanı ilçenin doğal güzellikleridir.


Teleferik tesislerinin altında bulunan Orman İçi Piknik alanı modern bir tesis haline getirilerek hizmete açılmıştır. İlçe de; Manastır yürüyüş yolu, Baraj yolu, İnciraltı yürüyüş yolu, Termal hotel içi yürüyüş yolu gibi alternatif yürüyüş güzergâhları mevcuttur.

 

Balçova – Teleferik: 

İzmirlilerin Balçova'ya çok sık aralıklarla seferler yapan belediye otobüsleri ile günün her saatinde ulaşabilecekleri bir piknik alanıdır. Teleferik ile üç dakika süren ve enfes bir İzmir manzarasının eşlik ettiği yolculuk sonunda tepedeki tesislere ulaşılır. Dileyen et marketten alışveriş yapıp “kendin pişir-kendin ye” bölümünden yararlanabilir, isteyen de restoranlarda yemeğini yiyebilir. Temiz havada, İzmir manzarasına hakim dinlenme tesislerinde ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz oldukça keyifli bir ortama sahiptir. Balçova Teleferik Tesisleri Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

BALÇOVA GEZİLECEK YERLERAgamemnon Kaplıcaları

Milattan Önce 1200'lü yıllara dayanan ve İzmir Balçova'ya bağlı olan Agamemnon Kaplıcaları, bugün Balçova Kaplıcaları olarak bilinmektedir. M.Ö. 1200'lü yıllara dayanan bu kaplıcalar, tarihten bugüne şifa kaynağı olarak bilinir.Agamemnon Kaplıcaları hakkında birkaç tane rivayet bulunmaktadır. Bir rivayete göre; “'Agamemnon'un bir kızı vardır. Kızı, bir hastalık geçirir ve hızla vücudunda yaralar çıkmaya başlar. O dönemde hekimler kızın hastalığına çare bulamaz. Agamemnon, kızının hastalığının kendisine ve ordusuna bulaşmasından korkar ve kızını bugün Balçova Kaplıcaları olarak bilinen yere götürüp zincirlere bağlayarak ölüme terk eder. Hasta kızı kaplıcanın suyunu içer ve çamurlarına sürünür. 21 gün sonra ilginç bir şekilde hızla iyileşir. Kız artık hasta değildir; üstelik eskisinden daha güzeldir.”' O dönemden beri anlatılıp günümüze kadar gelen bu rivayetten beri kaplıcaların adı Agamemnon olur. Bu kaplıcaların; romatizmal hastalıklara, kireçlenmelere, fıtık ağrılarına, kemik hastalıklarına, kırık ve çıkıklara iyi geldiği bilinir.

Bu doğa harikası, her yıl 10 binlerce turistin akınına uğramaktadır. İçme suyu olarak da kullanabileceğiniz, orman ve denizin iç içe girmiş manzarası karşısında kendi iç huzurunuzu bulabileceğiniz bir tatil yeridir. Daha önce hiç yolunuz düşmediyse ve kendinizde müthiş bir dinlenme isteği varsa, sizin için ilk adres Balçova Kaplıcaları'dır.


Kaya İzmir Thermal & Convention

Büyüklük Bilgisi:40.000 m² açık ve 30.000 m² kapalı alana kurulu tesisin 316 odası bulunuyor.


Konum

Balçova Mevkii'nde bulunan tesis; İzmir şehir merkezine 8 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na 20 km, Çeşme merkeze 80 ve Kuaşadası merkeze 100 km mesafede konumlanıyor.

Genel Tanıtım
İzmir'de bulunan termal tesis, sunduğu hizmet ve olanaklarla misafirlerine huzurlu ve dinlendirici bir tatil atmosferi sunuyor.


Yeme/İçme

Oda Kahvaltı konaklamalarda; sabah kahvaltısı dışında alınan yiyecekler ücretli. Tesis genelinde alınan tüm içecekler ücretli. Yarım Pansiyon konaklamalarda; sabah ve akşam yemekleri dışında alınan yiyecekler ücretli. Tesis genelinde alınan tüm içecekler ücretli. Tesiste akşam yemekleri set menü olarak veriliyor. A la carte restoran ücretli.


Hizmet Saatleri

07.00-10.00 Kahvaltı (Hafta İçi)
07.00-10.30 Kahvaltı (Hafta Sonu)
19.00-22.30 Akşam Yemeği

 

ULAŞIM

İlçenin ulaşım bağlantıları kara ve deniz yolu ile sağlanmaktadır. Balçova’nın ana ulaşım ekseni Mithatpaşa Caddesi ile onu dikine kesen Ata Caddesi boyunca olup, onları Sakarya, Vali Hüseyin Öğütcen, Sarmaşık ve Çağdaş Caddeleri tamamlamaktadır. Mithatpaşa Caddesi aynı zamanda İzmir-Çeşme ulaşımının yapıldığı yol olurken yaklaşık 500 metre kuzeyinden geçen İzmir-Çeşme otoyolu da aynı işlevi görmektedir. Deniz yolu ile ulaşım, Üçkuyular ile Bostanlı arasında çalışan arabalı Vapur ve Deniz otobüsleri ile gerçekleşmektedir. 


Balçova İlçesine şehiriçi ESHOT otobüs hatlarını kullanarak gelebilirsiniz. 

169 BALÇOVA – KONAK

510 GAZİEMİR - BALÇOVA

969 BALÇOVA - 167 BALÇOVA KABRİSTAN - F.ALTAY AKTARMA 

hatları ile direk ulaşabilirsiniz ya da Metropol ilçelerden Fahrettin Altay’a ulaşmak için:

879 F.ALTAY AKT. - GAZİEMİR SEMT GARAJI

10 F.ALTAY AKT. - KONAK

969 BALÇOVA - F.ALTAY AKTARMA

12 - 581 F.ALTAY AKTARMA - HALKAPINAR METRO

671- 690 TINAZTEPE - F.ALTAY

8 GÜZELBAHÇE - F.ALTAY AKTARMA

hatlarını kullanabilirsiniz. Fahrettin Altay Aktarma Merkezinden ulaşım sağlayabileceğiniz diğer hatlar.


971 NARBEL - F.ALTAY AKTARMA

209 ZEYTİNALANI - F.ALTAY AKTARMA

17 UZUNDERE TOPLU KONUTLARI - F.ALTAY AKT.

24 KAVACIK - F.ALTAY AKT.

25 OYUNLAR KÖYÜ - F.ALTAY AKT.

82 SİTELER - F.ALTAY AKT.

167 BALÇOVA KABRİSTAN - F.ALTAY AKTARMA

305 2. İNÖNÜ MAH. - F.ALTAY AKTARMA

311 İNCİRALTI - F.ALTAY AKTARMA

486 İNCİRALTI - F.ALTAY AKTARMA ‘dır.

KONAKLAMA

SINIFI / CLASSADI / NAMEADRESİ / ADRESS
*****Wyndham Grand  İzmir Özdilekİnciraltı Mah. Balçova
****Balçova   Termal OteliV.Hüs. Öğütcan CadNo:2 Balçova
****Ramada Encore İzmirMithatpaşa Caddesi No: 44/ Z 11 Balçova İzmir

BALÇOVA HARİTASI


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net