DİNLENME ALANLARI

      

İZMİR DİNLENME ALANLARI ( İLÇE İLÇE DİNLENME ALANLARI)

DİNLENME ALANLARI
KONAK
FUAR KÜLTÜRPARK
Büyük kısmı yurtdışından getirilmiş 200'den fazla değerli ağaç ve çeşitli bitki türünün bulunduğu 156 m2'lik yeşil, toplam 421 bin m2  alanıyla  Kültüpark;  1850 metrelik tartan pisti, yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortu, nikah salonu ile 13.500 m2'lik alanda kurulu bir lunaparkı barındırıyor. 
Yıl içinde “Uluslararası İzmir Fuar Alanı”nda ihtisas fuarları düzenlenmektedir. Kültüpark’ta bulunan sosyal aktivite mekanlarından bazıları:Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, lunapark, Hayvanat Bahçesi, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi bulunmaktadır. 

BALÇOVA 

TELEFERİK
Balçova'ya her 10 dakikada arayla sefer yapan  belediye otobüsleri ile kolay ulaşabiliyor. Balçova son duraktan piknik alanına, teleferik ile çıkılıyor. Teleferik ile ulaşılan  tepede, kafeteryalar restoran ve büfeler bulunuyor. 

İNCİRALTI REKREASYON ALANI
İnciraltı Dalyanı'nı çevresiyle birlikte düzenlenen, yaklaşık 2 milyon metrekarelik İnciraltı Kent Ormanı, İzmirlilerin günün her saati kullandıkları, deniz ve yeşilin birleştiği bir ortamda spor, yürüyüş, gezinti ve piknik yapabildiği bir alanıdır.
İnciraltı Kent Ormanı'nda doğal taş, kaya ve tahtalarla oluşturulmuş dinlenme alanları, köprüler, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor. Kuşların barındığı ve yumurtladığı orman içindeki sulak alan, tel örgüyle koruma altına alınarak, Yenikale'den başlayan bisiklet ve yürüyüş yolu, sahilden İnciraltı Kent Ormanı'na bağlanarak, kıyı şeridi taş dizgi ile döşenmiş balıkçı barınağı korunmuştur.

BORNOVA - BAYRAKLI
Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı
Bornova’daki 245 dönüm arazi üzerinde, Buz Sporları Salonu, amfi tiyatro, yürüyüş ve dinlence alanlarının bulunduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Bornova Kızılay Mahallesi'nde Bornova Pazar Yeri'nin yakınında yer alıyor.
Homeros Vadisi
Yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki vadi boyunca göletler ve su bentleri, ağaçlarla çevrili piknik alanlar, alanda doğayla uyumlu ahşap oturma yer alıyor. Homeros Vadisi,  yağışlı havalarda dere yatağındaki suyun akışının doğal taş bentlerle düzenlendiği piknik alanıdır.

Meles Deltası 
Kent içerisinde 139 bin metrekare  yeşil alanda gezi yolları, su kuşları için  su havuzu ve dinlenme alanını içeren Meles Deltası; çevre düzenlemesi ile kentlinin kültür, sanat, dinlenme ve spor aktivitelerini gerçekleştirebildiği bir rekreasyon alanıdır.

Ekrem Akurgal Yaşam Parkı
Cengizhan Mahallesi’ndeki 90 dönümlük alanda, üç çocuk oyunı, kondisyon ve dinlenme alanları,  kaykay ve paten pisti, 2  basketbol, suni çim futbol sahası ile tenis kortu  ile kafeterya, seyir terasları, piknik alanı, 1239 metrelik yürüyüş, 2103 metrelik koşu yolu, 146 araçlık açık otopark yeralıyor. Parkta ayrıca,  2 bin metrekarelik açık sergi alanı ile bir eğitim tesisi de bulunuyor.

BUCA
Buca Gölet
Buca Gölet, 167 Bin m2 alan üzerinde, balık restoran, et - fast foot, amfi tiyatro, piknik alanı, gölet bar, hobi bahçeleri, kafeteryalar, seyir terasları, çocuk oyun setleri, market, hayvan padoku, otopark, piknik alanı, hobi bahçesi ve seyir terasları bulanan dinlenme rekreasyon alanıdır.

Buca Hasanağa Bahçesi
55 bin metrekarelik yeşil alanda,  piknik , çocuk oyun alanı, basket sahası, squash alanı, kondisyon sahası, koşu yolu, araçlı otopark yeri ve bulunmaktadır. 
Mevlana Mahallesi Rekreasyon Alanı
Mevlana heykeli Buca'nın en yüksek yeri olan Tıngırtepe'de, 20 dönümlük arazide, kaidesiyle birlikte 25 mt yüksekliğinde yer almaktadır. Yamaçlarda semazenler yerleştirilen rekreasyon alanı içinde; kafeterya, yürüyüş yolları ve oturma grupları yer almaktadır.

Buca Yedigöller
100 bin m2’lik yedi göllerde, kafetaryalar, restoranlar, gösteri merkezi, dinlenme ve oturma grupları, yürüme yolları, çiçekler ve palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş yeşil alanlar bulunuyor. 

ÇİĞLİ
İzmir Doğal Yaşam Parkı ve Sasalı Piknik Alanı
Çiğli Sasalı’da 425 bin metrekare alanda kurulu İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda 125'den fazla türde 1500'e yakın hayvanı ve 250'den fazla bitki türünü bünyesinde barındırıyor. Hayvan sayıları ve çeşitliği artarken, ziyaretçilerin refahı ve özellikle çocukların eğitimleri konularında parkta yeni çalışmalar da yürütülüyor.
ziyaretçiler, hayvanları kendi doğal ortamlarında rahatça izleyebilecekleri gezinti bantları, gözetleme kuleleri, gölet , çocukların ata binebileceği manej, ahırlar ve kümes bölümlerinin bulunduğu oyun alanlarıyla çocuk hayvanat bahçesi, kuş ve sürüngenlerin bulunduğu tropik merkezin yanı sıra kafeteryalar bulunuyor. 
İzmir Doğal Yaşam Parkı yakınındaki;  750 bin metrekarelik yeşil alanıyla kentin akciğerleri niteliğindeki Sasalı Piknik Alanı; serin gölgesi, çam ormanı, yaşam parkuru, bisiklet yolu ile kent içindeki piknik alanı ihtiyacını karşılıyor. 

Kuş Cenneti
Çamaltı Tuzlası sınırları içindeki, Kuş Cenneti ile 40 bin hektarlık yüzölçümlü Gediz Deltası, günümüz verileriyle 289 kuş türünün kaydedildiği, kışı da yüz bine var sayılarda su kuşunu konuk ediyor. İzmir Kuş Cenneti’nde 20 kilometrelik güzergahta bisiklet ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Kuş Cenneti'nin tümü bisiklet ve akülü araçlarla gezilebiliyor.
Bostanlı Rekreasyon Alanı
Toplam 160 bin m2’lik alanı kapsayan kıyı bandı düzenleme kapsamında; yaklaşık 2 kilometrelik sahilde piknik alanları, amfi tiyatro, çocuk oyun alanları, basketbol, tenis ve paten sahaları, koşu ve bisiklet yolu ve meydanlar bulunuyor.

Yürüyüş Parkurları
Kordonboyu
Konak ile Alsancak limanı arasında yer alan günün her saatinde yararlanılabilinen yeşil alanları, dinlenme ve oturma alanları, tartan pistili yürüyüş alanları ve bisiklet parkuru ve kara tarafında kafeteryaları bulunmaktadır


Mustafa Kemal Sahil Bulvarı
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Üçkuyular Feribot İskelesi ve Konak arasında yaklaşık 6,5 kmlik, kara tarafında ve sahil bandında yürüyüş ve bisiklete binme olanağının yanı sıra kara tarafındaki kafeteryalarıyla gezinti ve yürüyüş alanıdır.

Karşıyaka ve Bayraklı Sahili Yürüyüş Parkurları, Kuş Cenneti Parkuru
Altınyol sahil şeridindeki, 150 bin m2 yeni yeşil alanda, Meles düzenlemesi ve Bayraklı İskelesi ile boyunca basketbol, tenis, paten sahaları, kay-kay pistleri, koşu yolu, yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, birkaç farklı noktada kondisyon aletleri, ahşap çocuk oyun alanları, piknik alanları bulunuyor. Kuş Cenneti'Nde ise 20 km yürüyüş ve bisiklet parkuru bulunuyor.

Fuar Kültürpark
Tartan koşu pisti Kültürpark Alanı çevresi boyunca spor giysi koşuluyla kullanılabilmektedir.

Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
DUYURU
booked.net